Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 1 October 2026
Price comparison
SAVE 83%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Azelaic Acid 10% w/w
You searched
Ezanic 10% w/w Cream 15gm
Intas Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 15 gm
₹225.00
₹15.00 / gm
Jan Aushadhi medicine
Azelaic acid 10% w/w and Benzoic acid 0.2% w/w (as preservative) Cream
PMBJK
Pack of 15 gm
₹37.50MRP
₹2.50 / gm | 83% less
Same price at every Kendra
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Ezanic 10% w/w Cream 15gm | Azelaic acid 10% w/w and Benzoic acid 0.2% w/w (as preservative) Cream |
| Azelaic Acid 10% w/w | Azelaic Acid 10% w/w |
| Intas Pharmaceuticals Ltd. | PMBJK |
| Pack of 15 gm | Pack of 15 gm |
| ₹15.00 / gm | ₹2.50 / gmSave 83% |
The Jan Aushadhi equivalent of Ezanic 10% w/w Cream 15gm is Azelaic acid 10% w/w and Benzoic acid 0.2% w/w (as preservative) Cream, with the same composition (Azelaic Acid 10% w/w): ₹2.50 per gm against ₹15.00, 83% less, at any Jan Aushadhi Kendra.
Other brands with the same salts
- Azelaic acid 10% w/w and Benzoic acid 0.2% w/w (as preservative) CreamPMBJK₹2.50/gm · ₹37.50 for 15
Aziderm 10% Cream 15gmMicro Labs Ltd. · +1 more pack₹22.12/gm · ₹331.80 for 15
Exazel 10% Cream 15gmEast West Pharma₹11.20/gm · ₹167.94 for 15- Azecil 10% CreamChemo Healthcare Pvt. Ltd.₹10.45/gm · ₹156.70 for 15
- Azecne Cream 0.1Medley Pharmaceuticals₹4.67/gm · ₹70.00 for 15
- Azelskin 10% Cream 20gmPrevego Healthcare & Research Pvt. Ltd.₹13.13/gm · ₹262.50 for 20
- AZ Acnewin 10% CreamAmwill Healthcare₹10.67/gm · ₹160.00 for 15
- Dermac 10% Cream 15gmGary Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹9.00/gm · ₹135.00 for 15
- Acnevit AZ 10% Cream 15gmDermacia Healthcare₹10.00/gm · ₹150.00 for 15
- Azerin 10% CreamBlaze Remedies₹13.27/gm · ₹199.00 for 15
More about Ezanic 10% w/w Cream 15gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Ezanic 10% w/w Cream 15gm?
Is Azelaic acid 10% w/w and Benzoic acid 0.2% w/w (as preservative) Cream the same as Ezanic 10% w/w Cream 15gm?
Where can I buy Azelaic acid 10% w/w and Benzoic acid 0.2% w/w (as preservative) Cream?
What does Ezanic 10% w/w Cream 15gm contain?
What is Ezanic 10% w/w Cream 15gm used for?
Does Ezanic 10% w/w Cream 15gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹37.50
83% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.