Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 85%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Oxymetazoline 0.5mg
You searched
Nasivion Adult 0.5mg Nasal Drop 10ml
Procter & Gamble Hygiene & Healthcare Ltd.
Pack of 10 ml
₹109.21
₹10.92 / ml
Jan Aushadhi medicine
Oxymetazoline Hydrochloride Nasal Drops IP 0.5 mg per ml
PMBJK
Pack of 10 ml
₹15.88MRP
₹1.59 / ml | 85% less
Same price at every Kendra
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Nasivion Adult 0.5mg Nasal Drop 10ml | Oxymetazoline Hydrochloride Nasal Drops IP 0.5 mg per ml |
| Oxymetazoline 0.5mg | Oxymetazoline 0.5mg |
| Procter & Gamble Hygiene & Healthcare Ltd. | PMBJK |
| Pack of 10 ml | Pack of 10 ml |
| ₹10.92 / ml | ₹1.59 / mlSave 85% |
The Jan Aushadhi equivalent of Nasivion Adult 0.5mg Nasal Drop 10ml is Oxymetazoline Hydrochloride Nasal Drops IP 0.5 mg per ml, with the same composition (Oxymetazoline 0.5mg): ₹1.59 per ml against ₹10.92, 85% less, at any Jan Aushadhi Kendra.
Other brands with the same salts
- Oxymetazoline Hydrochloride Nasal Drops IP 0.5 mg per mlPMBJK₹1.59/ml · ₹15.88 for 10
- Sinarest Nasal DropsCentaur Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹7.27/ml · ₹72.69 for 10
- Clinovin 0.5mg Nasal DropsLividus Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹5.50/ml · ₹55.00 for 10
- Cinus 0.5mg Nasal DropsCiron Drugs & Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹2.50/ml · ₹25.00 for 10
More about Nasivion Adult 0.5mg Nasal Drop 10ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Nasivion Adult 0.5mg Nasal Drop 10ml?
Is Oxymetazoline Hydrochloride Nasal Drops IP 0.5 mg per ml the same as Nasivion Adult 0.5mg Nasal Drop 10ml?
Where can I buy Oxymetazoline Hydrochloride Nasal Drops IP 0.5 mg per ml?
What does Nasivion Adult 0.5mg Nasal Drop 10ml contain?
What is Nasivion Adult 0.5mg Nasal Drop 10ml used for?
Does Nasivion Adult 0.5mg Nasal Drop 10ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹15.88
85% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.