Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 77%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Ammonium Chloride 125mg + Chlorpheniramine Maleate 2.5mg + Sodium Citrate 55mg
You searched
Piriton Mucolytic Expectorant 100ml
Glaxo SmithKline Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 100 ml
₹113.20
₹1.13 / ml
Lower-priced equivalent
Gracure Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 110 ml
₹28.00MRP
₹0.25 / ml | 77% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Piriton Mucolytic Expectorant 100ml | Grakof Expectorant |
| Ammonium Chloride 125mg + Chlorpheniramine Maleate 2.5mg + Sodium Citrate 55mg | Ammonium Chloride 125mg + Chlorpheniramine Maleate 2.5mg + Sodium Citrate 55mg |
| Glaxo SmithKline Pharmaceuticals Ltd. | Gracure Pharmaceuticals Ltd. |
| Pack of 100 ml | Pack of 110 ml |
| ₹1.13 / ml | ₹0.25 / mlSave 77% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Piriton Mucolytic Expectorant 100ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Grakof Expectorant at ₹0.25 per ml against ₹1.13, 77% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Kofclear Plus Expectorant 100mlAlkem Laboratories Ltd.₹1.20/ml · ₹120.00 for 100
Piriton Expectorant 100mlGlaxo SmithKline Pharmaceuticals Ltd.₹1.28/ml · ₹128.30 for 100- Nurex ExpectorantNukind Healthcare Pvt. Ltd.₹0.58/ml · ₹58.00 for 100
- Grakof ExpectorantGracure Pharmaceuticals Ltd.₹0.25/ml · ₹28.00 for 110
- Redikuf Expectorant 100mlReddy Pharmaceuticals₹0.24/ml · ₹24.30 for 100
More about Piriton Mucolytic Expectorant 100ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Piriton Mucolytic Expectorant 100ml?
What does Piriton Mucolytic Expectorant 100ml contain?
What is Piriton Mucolytic Expectorant 100ml used for?
Does Piriton Mucolytic Expectorant 100ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹28.00
77% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.