Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 3%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Cefalexin 100mg
You searched
Phexin Pead 100mg Drop 10ml
Glaxo SmithKline Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 10 ml
₹103.00
₹10.30 / ml
Lower-priced equivalent
RxSporidex 100mg Paediatric Drop 10ml
Sun Pharmaceutical Industries Ltd.
Pack of 10 ml
₹99.38MRP
₹9.94 / ml | 3% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Phexin Pead 100mg Drop 10ml | Sporidex 100mg Paediatric Drop 10ml |
| Cefalexin 100mg | Cefalexin 100mg |
| Glaxo SmithKline Pharmaceuticals Ltd. | Sun Pharmaceutical Industries Ltd. |
| Pack of 10 ml | Pack of 10 ml |
| ₹10.30 / ml | ₹9.94 / mlSave 3% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Phexin Pead 100mg Drop 10ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Sporidex 100mg Paediatric Drop 10ml at ₹9.94 per ml against ₹10.30, 3% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Sporidex Redimix 100mg Drop 10mlSun Pharmaceutical Industries Ltd. · +1 more pack₹11.72/ml · ₹117.19 for 10- Ceff 100mg DropLupin Ltd.₹11.37/ml · ₹113.65 for 10
- Cephawin 100mg Oral DropsIkon Remedies Pvt. Ltd.₹7.45/ml · ₹74.50 for 10
- CEPHLENAT 100MG DROPNatco Pharma Ltd.₹2.89/ml · ₹28.90 for 10
- Broxin 100mg Oral Drops 10mlAcron Pharmaceuticals₹3.10/ml · ₹31.00 for 10
- Lexkid 100mg Oral Drops 10mlPharmafabrikon₹4.20/ml · ₹42.00 for 10
More about Phexin Pead 100mg Drop 10ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Phexin Pead 100mg Drop 10ml?
What does Phexin Pead 100mg Drop 10ml contain?
What is Phexin Pead 100mg Drop 10ml used for?
Does Phexin Pead 100mg Drop 10ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹99.38
3% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.