Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 1%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Halobetasol 0.05% w/w + Salicylic Acid 3% w/w
You searched
Halox S Lotion 30ml
Sun Pharmaceutical Industries Ltd.
Pack of 30 ml
₹264.38
₹8.81 / ml
Lower-priced equivalent
RxCanixa Life Sciences Pvt. Ltd.
Pack of 30 ml
₹260.00MRP
₹8.67 / ml | 1% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Halox S Lotion 30ml | Halonext 3S Lotion |
| Halobetasol 0.05% w/w + Salicylic Acid 3% w/w | Halobetasol 0.05% w/w + Salicylic Acid 3% w/w |
| Sun Pharmaceutical Industries Ltd. | Canixa Life Sciences Pvt. Ltd. |
| Pack of 30 ml | Pack of 30 ml |
| ₹8.81 / ml | ₹8.67 / mlSave 1% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Halox S Lotion 30ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Halonext 3S Lotion at ₹8.67 per ml against ₹8.81, 1% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Hevobet-S LotionLeeford Healthcare Ltd.₹8.83/ml · ₹265.00 for 30
Halovate S Lotion 30mlGlenmark Pharmaceuticals Ltd.₹11.83/ml · ₹354.99 for 30
Halotop S Lotion 50mlIpca Laboratories Ltd.₹9.29/ml · ₹464.25 for 50- Haster S Lotion 30mlChemo Healthcare Pvt. Ltd.₹10.75/ml · ₹322.50 for 30
- Halomon SL LotionMaksun Biotech Pvt. Ltd.₹8.00/ml · ₹240.00 for 30
Halosys S Lotion 20mlSystopic Laboratories Pvt. Ltd.₹8.39/ml · ₹167.81 for 20
Halonext 3S LotionCanixa Life Sciences Pvt. Ltd.₹8.67/ml · ₹260.00 for 30
More about Halox S Lotion 30ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Halox S Lotion 30ml?
What does Halox S Lotion 30ml contain?
What is Halox S Lotion 30ml used for?
Does Halox S Lotion 30ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹260.00
1% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.