Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 64%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Midazolam 1mg
You searched
Kabizolam 1mg Injection 5ml
Fresenius Kabi India Pvt. Ltd.
Pack of 10 ml
₹167.90
₹16.79 / ml
Lower-priced equivalent
Shortal 1mg/ml Injection 5 Injection
Themis Medicare Ltd.
Pack of 5 ml
₹30.00MRP
₹6.00 / ml | 64% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Kabizolam 1mg Injection 5ml | Shortal 1mg/ml Injection 5 Injection |
| Midazolam 1mg | Midazolam 1mg |
| Fresenius Kabi India Pvt. Ltd. | Themis Medicare Ltd. |
| Pack of 10 ml | Pack of 5 ml |
| ₹16.79 / ml | ₹6.00 / mlSave 64% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Kabizolam 1mg Injection 5ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Shortal 1mg/ml Injection 5 Injection at ₹6.00 per ml against ₹16.79, 64% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Fulsed 1mg Injection 5 InjectionSun Pharmaceutical Industries Ltd. · +1 more pack₹8.60/ml · ₹43.00 for 5
- Benzosed 1mg InjectionTroikaa Pharmaceuticals Ltd.₹5.99/ml · ₹29.97 for 5
- Medzol 1mg Injection 10 InjectionThemis Medicare Ltd. · +3 more packs₹6.00/ml · ₹60.00 for 10
- Miben 1mg InjectionCelon Laboratories Ltd.₹7.56/ml · ₹75.60 for 10
- Midabet 1mg Injection 1mlFusion Healthcare Pvt. Ltd.₹49.70/ml · ₹49.70 for 1
- Napro Mida 1mg InjectionMiracalus Pharma Pvt. Ltd.₹6.30/ml · ₹63.00 for 10
- Midfix 10 InjectionVarenyam Healthcare Pvt. Ltd. · +1 more pack₹7.34/ml · ₹73.44 for 10
- Mezolam 1mg Injection 10mlNeon Homoeopathy₹6.35/ml · ₹63.46 for 10
Isedaz 1mg Injection 10ml6ipain Healthcare Pvt. Ltd.₹6.00/ml · ₹60.00 for 10- Verzol 1mg InjectionVerve Healthcare Ltd.₹8.40/ml · ₹42.00 for 5
More about Kabizolam 1mg Injection 5ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Kabizolam 1mg Injection 5ml?
What does Kabizolam 1mg Injection 5ml contain?
What is Kabizolam 1mg Injection 5ml used for?
Does Kabizolam 1mg Injection 5ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹30.00
64% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.