Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 3 October 2026
Price comparison
SAVE 61%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Iron (Ferrous Ascorbate) 100mg
You searched
Livogen 5ml Injection 5s
Procter & Gamble Hygiene & Healthcare Ltd.
Pack of 10 ml
₹1,472.85
₹147.29 / ml
Lower-priced equivalent
Corona Remedies Pvt. Ltd.
Pack of 5 ml
₹285.50MRP
₹57.10 / ml | 61% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Livogen 5ml Injection 5s | HB 29 100mg/5ml Injection |
| Iron (Ferrous Ascorbate) 100mg | Iron (Ferrous Ascorbate) 100mg |
| Procter & Gamble Hygiene & Healthcare Ltd. | Corona Remedies Pvt. Ltd. |
| Pack of 10 ml | Pack of 5 ml |
| ₹147.29 / ml | ₹57.10 / mlSave 61% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Livogen 5ml Injection 5s is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is HB 29 100mg/5ml Injection at ₹57.10 per ml against ₹147.29, 61% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Anofer S 100mg InjectionSun Pharmaceutical Industries Ltd. · +1 more pack₹57.34/ml · ₹286.72 for 5
- Cpink S 100 InjectionCipla Ltd.₹57.20/ml · ₹286.00 for 5
- Intafer 100mg InjectionIntas Pharmaceuticals Ltd. · +2 more packs₹58.00/ml · ₹290.00 for 5
Hemfer 20mg Injection 5mlAlkem Laboratories Ltd. · +1 more pack₹64.30/ml · ₹321.48 for 5- Herfem S 100mg InjectionTorrent Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹55.20/ml · ₹276.00 for 5
Lupin Irorich 100mg Injection 5mlLupin Ltd.₹61.16/ml · ₹305.82 for 5- Femozer 100mg InjectionLeeford Healthcare Ltd. · +1 more pack₹56.40/ml · ₹282.00 for 5
- Ferixym 100mg InjectionZydus Cadila · +2 more packs₹64.76/ml · ₹323.81 for 5
Ferikind S 100mg Injection 5mlMankind Pharmaceuticals Ltd.₹61.32/ml · ₹306.58 for 5- Microfer 100mg InjectionMicro Labs Ltd. · +1 more pack₹64.29/ml · ₹321.44 for 5
More about Livogen 5ml Injection 5s
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Livogen 5ml Injection 5s?
What does Livogen 5ml Injection 5s contain?
What is Livogen 5ml Injection 5s used for?
Does Livogen 5ml Injection 5s need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹285.50
61% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.