Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 50%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Torasemide 10mg
You searched
Toresa 10mg Injection 2ml
Abbott Healthcare Pvt. Ltd.
Pack of 2 ml
₹20.00
₹10.00 / ml
Lower-priced equivalent
RPG Life Sciences Ltd.
Pack of 2 ml
₹10.00MRP
₹5.00 / ml | 50% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Toresa 10mg Injection 2ml | Demator 10mg Injection |
| Torasemide 10mg | Torasemide 10mg |
| Abbott Healthcare Pvt. Ltd. | RPG Life Sciences Ltd. |
| Pack of 2 ml | Pack of 2 ml |
| ₹10.00 / ml | ₹5.00 / mlSave 50% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Toresa 10mg Injection 2ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Demator 10mg Injection at ₹5.00 per ml against ₹10.00, 50% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Dytor 10mg Injection 2mlCipla Ltd.₹12.45/ml · ₹24.89 for 2- TOR 10mg InjectionIntas Pharmaceuticals Ltd.₹4.84/ml · ₹9.68 for 2
- Tide InjectionTorrent Pharmaceuticals Ltd.₹8.40/ml · ₹16.80 for 2
- Retorlix 10mg InjectionLupin Ltd.₹6.23/ml · ₹12.46 for 2
- Torget 10mg InjectionZydus Cadila₹7.17/ml · ₹14.33 for 2
- Torsinex 10mg InjectionMicro Labs Ltd.₹13.00/ml · ₹26.00 for 2
- TORSEVUE Injection 2mlDr. Morepen Ltd.₹17.50/ml · ₹35.00 for 2
- Flofre 10mg InjectionEmcure Pharmaceuticals Ltd.₹4.95/ml · ₹9.90 for 2
Torsetime Injection 2mlFibovil Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹72.50/ml · ₹145.00 for 2- Torsimid 10mg InjectionJohnlee Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹10.00/ml · ₹20.00 for 2
More about Toresa 10mg Injection 2ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Toresa 10mg Injection 2ml?
What does Toresa 10mg Injection 2ml contain?
What is Toresa 10mg Injection 2ml used for?
Does Toresa 10mg Injection 2ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹10.00
50% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.