Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 18%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Sodium Chloride 6% w/w
You searched
Hypersenz Eye Ointment 5gm
Senses Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 5 gm
₹140.63
₹28.13 / gm
Lower-priced equivalent
Optho Pharma Pvt. Ltd.
Pack of 5 gm
₹115.00MRP
₹23.00 / gm | 18% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Hypersenz Eye Ointment 5gm | Nacl 6 Eye Ointment |
| Sodium Chloride 6% w/w | Sodium Chloride 6% w/w |
| Senses Pharmaceuticals Ltd. | Optho Pharma Pvt. Ltd. |
| Pack of 5 gm | Pack of 5 gm |
| ₹28.13 / gm | ₹23.00 / gmSave 18% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Hypersenz Eye Ointment 5gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Nacl 6 Eye Ointment at ₹23.00 per gm against ₹28.13, 18% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Ocubion 6% Eye OintmentIkon Remedies Pvt. Ltd.₹24.00/gm · ₹120.00 for 5
Soline 6% Eye Ointment 3gmEntod Pharmaceuticals Ltd.₹63.75/gm · ₹191.25 for 3- Hyperton 6% Ointment 5gmSunways India Pvt. Ltd.₹29.06/gm · ₹145.31 for 5
- Hitsol 6 Eye OintmentNri Vision Care India Ltd.₹33.00/gm · ₹99.00 for 3
Socl 6 Eye OintmentOptho Life Sciences Pvt. Ltd.₹23.00/gm · ₹115.00 for 5- Isol 6% Eye Ointment 5gmPharmtak Ophtalmics India Pvt. Ltd.₹26.00/gm · ₹130.00 for 5
Hypersol 6 Eye OintmentJawa Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹104.03/gm · ₹312.10 for 3- Nacl 6 Eye OintmentOptho Pharma Pvt. Ltd.₹23.00/gm · ₹115.00 for 5
- Osmoeye Eye OintmentEyekare Kilitch Ltd.₹43.30/gm · ₹129.90 for 3
Hype 6 Eye OintmentMaa Enterprise₹36.00/gm · ₹180.00 for 5
More about Hypersenz Eye Ointment 5gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Hypersenz Eye Ointment 5gm?
What does Hypersenz Eye Ointment 5gm contain?
What is Hypersenz Eye Ointment 5gm used for?
Does Hypersenz Eye Ointment 5gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹115.00
18% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.