Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 30%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Zinc (Elemental Zinc) 20mg
You searched
Zinsy 20mg Syrup 60ml
Pharmed Ltd.
Pack of 60 ml
₹52.00
₹0.87 / ml
Lower-priced equivalent
Votary Laboratories I Ltd.
Pack of 100 ml
₹60.00MRP
₹0.60 / ml | 30% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Zinsy 20mg Syrup 60ml | Pedizinc Syrup |
| Zinc (Elemental Zinc) 20mg | Zinc (Elemental Zinc) 20mg |
| Pharmed Ltd. | Votary Laboratories I Ltd. |
| Pack of 60 ml | Pack of 100 ml |
| ₹0.87 / ml | ₹0.60 / mlSave 30% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Zinsy 20mg Syrup 60ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Pedizinc Syrup at ₹0.60 per ml against ₹0.87, 30% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Zincris Syrup 100 SyrupCipla Ltd. · +1 more pack₹0.92/ml · ₹91.80 for 100
Zinsyp 20mg Syrup 60mlIntas Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹1.07/ml · ₹64.22 for 60
Zicosyp 20mg Syrup 60mlLeeford Healthcare Ltd. · +1 more pack₹1.53/ml · ₹91.88 for 60- Zifra SyrupMicro Labs Ltd.₹0.72/ml · ₹71.50 for 100
Zincofine Syrup 60mlDr. Morepen Ltd.₹1.58/ml · ₹95.00 for 60
Zia Syrup 50 SyrupWest-Coast Pharmaceutical Works Ltd. · +1 more pack₹1.17/ml · ₹58.55 for 50- Zivise Syrup 100mlChemo Healthcare Pvt. Ltd.₹0.89/ml · ₹89.00 for 100
Zinconia 20mg Syrup 100mlZuventus Healthcare Ltd.₹1.32/ml · ₹131.60 for 100
Z&D 20mg Syrup 100mlJ B Chemicals and Pharmaceuticals Ltd.₹1.53/ml · ₹152.99 for 100- Zinkos SyrupElkos Healthcare Pvt. Ltd.₹0.90/ml · ₹54.00 for 60
More about Zinsy 20mg Syrup 60ml
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Zinsy 20mg Syrup 60ml?
What does Zinsy 20mg Syrup 60ml contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹60.00
30% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.