Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 3 October 2026
Price comparison
SAVE 84%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Furosemide 20mg
You searched
Lasix 20mg Injection 2ml
Sanofi India Ltd.
Pack of 2 ml
₹34.70
₹17.35 / ml
Lower-priced equivalent
Genx Pharma
Pack of 2 ml
₹5.44MRP
₹2.72 / ml | 84% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Lasix 20mg Injection 2ml | Lasarc 20mg Injection 1s |
| Furosemide 20mg | Furosemide 20mg |
| Sanofi India Ltd. | Genx Pharma |
| Pack of 2 ml | Pack of 2 ml |
| ₹17.35 / ml | ₹2.72 / mlSave 84% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Lasix 20mg Injection 2ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Lasarc 20mg Injection 1s at ₹2.72 per ml against ₹17.35, 84% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Lasipen 20mg InjectionDr. Morepen Ltd.₹1.81/ml · ₹3.62 for 2
- Lasitag 20mg InjectionIkon Remedies Pvt. Ltd.₹3.47/ml · ₹6.94 for 2
- Lasiwin 20mg InjectionInnovative Pharmaceuticals₹3.44/ml · ₹6.88 for 2
- FRU 20 MG INJECTIONInd Swift Laboratories Ltd.₹1.42/ml · ₹2.83 for 2
- Frusenat InjectionNatco Pharma Ltd.₹1.49/ml · ₹2.97 for 2
- Lasarc 20mg Injection 1sGenx Pharma₹2.72/ml · ₹5.44 for 2
More about Lasix 20mg Injection 2ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Lasix 20mg Injection 2ml?
What does Lasix 20mg Injection 2ml contain?
What is Lasix 20mg Injection 2ml used for?
Does Lasix 20mg Injection 2ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹5.44
84% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.