Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 42%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Pralidoxime 500mg
You searched
Pam 500mg Injection 20ml
Acme Pharmaceutical
Pack of 20 ml
₹166.66
₹8.33 / ml
Lower-priced equivalent
RxSamarth Life Sciences Pvt. Ltd.
Pack of 20 ml
₹95.76MRP
₹4.79 / ml | 42% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Pam 500mg Injection 20ml | Aldopam 500mg Injection 20ml |
| Pralidoxime 500mg | Pralidoxime 500mg |
| Acme Pharmaceutical | Samarth Life Sciences Pvt. Ltd. |
| Pack of 20 ml | Pack of 20 ml |
| ₹8.33 / ml | ₹4.79 / mlSave 42% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Pam 500mg Injection 20ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Aldopam 500mg Injection 20ml at ₹4.79 per ml against ₹8.33, 42% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Neopam 500mg InjectionTroikaa Pharmaceuticals Ltd.₹3.26/ml · ₹65.25 for 20
Aldopam 500mg Injection 20mlSamarth Life Sciences Pvt. Ltd.₹4.79/ml · ₹95.76 for 20- Toxipam 500mg InjectionBharat Serums & Vaccines Ltd.₹9.50/ml · ₹190.00 for 20
- Clopam 500mg InjectionChandra Bhagat Pharma Pvt. Ltd.₹12.00/ml · ₹240.00 for 20
- Elpam InjectionLichem Pharmaceuticals₹9.35/ml · ₹187.00 for 20
- ZED PAM 500mg Injection 20mlPCI Pharmaceuticals₹12.50/ml · ₹250.00 for 20
- Pam Up 500mg Injection 20mlRedson Laboratories Pvt. Ltd.₹9.50/ml · ₹190.00 for 20
- Tipam 500mg InjectionTamman Titoe Pharma Pvt. Ltd. · +1 more pack₹11.17/ml · ₹223.40 for 20
Connectpam InjectionConnect Life Pharma Pvt. Ltd.₹16.25/ml · ₹325.00 for 20
- Biopam 500mg Injection 20mlQantas Biopharma Pvt. Ltd.₹16.00/ml · ₹320.00 for 20
More about Pam 500mg Injection 20ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Pam 500mg Injection 20ml?
What does Pam 500mg Injection 20ml contain?
What is Pam 500mg Injection 20ml used for?
Does Pam 500mg Injection 20ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹95.76
42% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.