Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 1 October 2026
Price comparison
SAVE 64%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Beclometasone 0.025% w/w + Clotrimazole 1% w/w + Gentamicin 0.1% w/w
You searched
Canditas BGN Cream 15gm
Intas Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 15 gm
₹58.59
₹3.91 / gm
Jan Aushadhi medicine
Beclomethasone Dipropionate 0.025%w/w, Clotrimazole 1%w/w and Gentamicin Sulphate 0.1%w/w Cream
PMBJK
Pack of 15 gm
₹20.63MRP
₹1.38 / gm | 64% less
Same price at every Kendra
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Canditas BGN Cream 15gm | Beclomethasone Dipropionate 0.025%w/w, Clotrimazole 1%w/w and Gentamicin Sulphate 0.1%w/w Cream |
| Beclometasone 0.025% w/w + Clotrimazole 1% w/w + Gentamicin 0.1% w/w | Beclometasone 0.025% w/w + Clotrimazole 1% w/w + Gentamicin 0.1% w/w |
| Intas Pharmaceuticals Ltd. | PMBJK |
| Pack of 15 gm | Pack of 15 gm |
| ₹3.91 / gm | ₹1.38 / gmSave 64% |
The Jan Aushadhi equivalent of Canditas BGN Cream 15gm is Beclomethasone Dipropionate 0.025%w/w, Clotrimazole 1%w/w and Gentamicin Sulphate 0.1%w/w Cream, with the same composition (Beclometasone 0.025% w/w + Clotrimazole 1% w/w + Gentamicin 0.1% w/w): ₹1.38 per gm against ₹3.91, 64% less, at any Jan Aushadhi Kendra.
Other brands with the same salts
- Beclomethasone Dipropionate 0.025%w/w, Clotrimazole 1%w/w and Gentamicin Sulphate 0.1%w/w CreamPMBJK₹1.38/gm · ₹20.63 for 15
- Biomet C CreamBiochem Pharmaceutical Industries₹1.46/gm · ₹29.25 for 20
- Translipo Triple CreamCentaur Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹5.16/gm · ₹51.60 for 10
- Ozoderm Cream 15gmOzone Pharmaceuticals Ltd.₹2.13/gm · ₹32.00 for 15
- Lotril BG CreamGufic Bioscience Ltd.₹4.03/gm · ₹60.50 for 15
- Maxiderm RF CreamMeyer Organics Pvt. Ltd.₹4.04/gm · ₹20.18 for 5
- Benled CG CreamUniversal Micro Sciences₹2.47/gm · ₹37.00 for 15
- Lamonte BG Cream 5gmGeno Pharmaceuticals Ltd. · +2 more packs₹5.04/gm · ₹25.20 for 5
- Acderm Cream 10gmAcme Pharmaceutical₹3.69/gm · ₹36.87 for 10
- Diprogen CreamIndkus Biotech India₹2.13/gm · ₹32.00 for 15
More about Canditas BGN Cream 15gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Canditas BGN Cream 15gm?
Is Beclomethasone Dipropionate 0.025%w/w, Clotrimazole 1%w/w and Gentamicin Sulphate 0.1%w/w Cream the same as Canditas BGN Cream 15gm?
Where can I buy Beclomethasone Dipropionate 0.025%w/w, Clotrimazole 1%w/w and Gentamicin Sulphate 0.1%w/w Cream?
What does Canditas BGN Cream 15gm contain?
What is Canditas BGN Cream 15gm used for?
Does Canditas BGN Cream 15gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹20.63
64% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.