Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 71%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Bupivacaine 5mg
You searched
Bupizuva Heavy 5mg Injection 4ml
Abbott Healthcare Pvt. Ltd.
Pack of 4 ml
₹25.83
₹6.46 / ml
Jan Aushadhi medicine
Bupivacaine Hydrochloride Injection IP 5 mg per ml
PMBJK
Pack of 20 ml
₹36.56MRP
₹1.83 / ml | 71% less
Same price at every Kendra
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Bupizuva Heavy 5mg Injection 4ml | Bupivacaine Hydrochloride Injection IP 5 mg per ml |
| Bupivacaine 5mg | Bupivacaine 5mg |
| Abbott Healthcare Pvt. Ltd. | PMBJK |
| Pack of 4 ml | Pack of 20 ml |
| ₹6.46 / ml | ₹1.83 / mlSave 71% |
The Jan Aushadhi equivalent of Bupizuva Heavy 5mg Injection 4ml is Bupivacaine Hydrochloride Injection IP 5 mg per ml, with the same composition (Bupivacaine 5mg): ₹1.83 per ml against ₹6.46, 71% less, at any Jan Aushadhi Kendra.
Other brands with the same salts
- Bupivacaine Hydrochloride Injection IP 5 mg per mlPMBJK₹1.83/ml · ₹36.56 for 20
Anawin Heavy 5mg InjectionNeon Laboratories Ltd.₹7.87/ml · ₹31.47 for 4- Bupicain 5mg InjectionThemis Medicare Ltd.₹3.75/ml · ₹75.00 for 20
- Bupidural 5mg InjectionCachet Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹4.00/ml · ₹80.00 for 20
- Relicane 5mg InjectionBharat Serums & Vaccines Ltd.₹1.92/ml · ₹38.46 for 20
- Zupivac H Injection 4mlFlagship Biotech International · +1 more pack₹33.00/ml · ₹132.00 for 4
- Bipivac 5mg InjectionMiracalus Pharma Pvt. Ltd. · +1 more pack₹3.65/ml · ₹73.00 for 20
Bupifix-H InjectionVarenyam Healthcare Pvt. Ltd. · +1 more pack₹7.72/ml · ₹30.87 for 4- Bupicure D 5mg InjectionMakcur Laboratories Ltd.₹2.10/ml · ₹42.00 for 20
- Bupivaine 5mg InjectionTamman Titoe Pharma Pvt. Ltd.₹10.80/ml · ₹43.20 for 4
More about Bupizuva Heavy 5mg Injection 4ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Bupizuva Heavy 5mg Injection 4ml?
Is Bupivacaine Hydrochloride Injection IP 5 mg per ml the same as Bupizuva Heavy 5mg Injection 4ml?
Where can I buy Bupivacaine Hydrochloride Injection IP 5 mg per ml?
What does Bupizuva Heavy 5mg Injection 4ml contain?
What is Bupizuva Heavy 5mg Injection 4ml used for?
Does Bupizuva Heavy 5mg Injection 4ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹36.56
71% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.