Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 31%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Oxiconazole 1% w/w
You searched
Auxerg 1% Cream 30gm
Cipla Ltd.
Pack of 30 gm
₹185.00
₹6.17 / gm
Lower-priced equivalent
Glaxo SmithKline Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 10 gm
₹42.46MRP
₹4.25 / gm | 31% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Auxerg 1% Cream 30gm | Zoderm 1% Cream 10gm |
| Oxiconazole 1% w/w | Oxiconazole 1% w/w |
| Cipla Ltd. | Glaxo SmithKline Pharmaceuticals Ltd. |
| Pack of 30 gm | Pack of 10 gm |
| ₹6.17 / gm | ₹4.25 / gmSave 31% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Auxerg 1% Cream 30gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Zoderm 1% Cream 10gm at ₹4.25 per gm against ₹6.17, 31% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Auxerg 1% Cream 50gmCipla Ltd.₹6.04/gm · ₹301.97 for 50- Oxikort 1% CreamMaksun Biotech Pvt. Ltd.₹5.67/gm · ₹170.00 for 30
Zoderm E 1% Cream 50gmGlaxo SmithKline Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹5.84/gm · ₹292.17 for 50
Auxicreme CreamAlniche Life Sciences Pvt. Ltd.₹6.00/gm · ₹180.00 for 30- Oxinaz CreamCanbro Healthcare₹7.00/gm · ₹140.00 for 20
Oxicojen 1% Cream 20gmJenburkt Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹8.10/gm · ₹162.00 for 20- Oxicozole 1% CreamAS Lifesciences · +1 more pack₹8.00/gm · ₹160.00 for 20
- Fungixit O 1% CreamCarise Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹2.83/gm · ₹85.00 for 30
- Oxizoic Cream 30 gmBDR Pharmaceuticals Internationals Pvt · +1 more pack₹3.00/gm · ₹90.00 for 30
Oxinext CreamEthinext Pharma₹5.63/gm · ₹169.00 for 30
More about Auxerg 1% Cream 30gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Auxerg 1% Cream 30gm?
What does Auxerg 1% Cream 30gm contain?
What is Auxerg 1% Cream 30gm used for?
Does Auxerg 1% Cream 30gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹42.46
31% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.