Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 16%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Terlipressin 0.1mg
You searched
Proession 0.10mg Injection 10ml
Progen Nutraceuticals Pvt. Ltd.
Pack of 10 ml
₹2,150.00
₹215.00 / ml
Lower-priced equivalent
Cadila Healthcare Ltd.
Pack of 10 ml
₹1,795.30MRP
₹179.53 / ml | 16% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Proession 0.10mg Injection 10ml | Terloc 0.1mg Injection |
| Terlipressin 0.1mg | Terlipressin 0.1mg |
| Progen Nutraceuticals Pvt. Ltd. | Cadila Healthcare Ltd. |
| Pack of 10 ml | Pack of 10 ml |
| ₹215.00 / ml | ₹179.53 / mlSave 16% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Proession 0.10mg Injection 10ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Terloc 0.1mg Injection at ₹179.53 per ml against ₹215.00, 16% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Terloc 0.1mg InjectionCadila Healthcare Ltd.₹179.53/ml · ₹1,795.30 for 10
- Terliforce 0.1mg InjectionAlembic Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹204.81/ml · ₹2,048.10 for 10
- Terlifast 100mcg InjectionHuman Biolife India Pvt. Ltd.₹7.10/ml · ₹71.00 for 10
- Terlichem 100mcg InjectionSwastik Life Sciences₹259.00/ml · ₹2,590.00 for 10
- Terlikos 100mcg InjectionKritikos Care₹210.00/ml · ₹2,100.00 for 10
T-Spey 1mg/10ml InjectionStrathspey Labs Pvt. Ltd.₹199.90/ml · ₹1,999.00 for 10
Terlivista InjectionAlvista Biosciences Pvt. Ltd.₹296.80/ml · ₹2,968.00 for 10- Terliwin InjectionWin Health Pharma₹127.00/ml · ₹1,270.00 for 10
Fupressin 0.1mg Injection 10mlFuries Healthcare Pvt. Ltd.₹199.90/ml · ₹1,999.00 for 10
More about Proession 0.10mg Injection 10ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Proession 0.10mg Injection 10ml?
What does Proession 0.10mg Injection 10ml contain?
What is Proession 0.10mg Injection 10ml used for?
Does Proession 0.10mg Injection 10ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹1,795.30
16% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.