Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 12%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Beclometasone 0.025% w/w + Ketoconazole 2% w/w + Neomycin 0.5% w/w
You searched
Nizowal-BN Plus Cream
Wallace Pharmaceuticals Pvt. Ltd.
Pack of 15 gm
₹89.00
₹5.93 / gm
Lower-priced equivalent
Cure Tech SkInc.are
Pack of 15 gm
₹78.00MRP
₹5.20 / gm | 12% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Nizowal-BN Plus Cream | Dikart-BN Cream |
| Beclometasone 0.025% w/w + Ketoconazole 2% w/w + Neomycin 0.5% w/w | Beclometasone 0.025% w/w + Ketoconazole 2% w/w + Neomycin 0.5% w/w |
| Wallace Pharmaceuticals Pvt. Ltd. | Cure Tech SkInc.are |
| Pack of 15 gm | Pack of 15 gm |
| ₹5.93 / gm | ₹5.20 / gmSave 12% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Nizowal-BN Plus Cream is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Dikart-BN Cream at ₹5.20 per gm against ₹5.93, 12% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Dermiflox BN Cream 15gmLeeford Healthcare Ltd. · +1 more pack₹5.33/gm · ₹80.00 for 15- Dermaday KT Cream 15gmGlenmark Pharmaceuticals Ltd.₹6.00/gm · ₹90.00 for 15
- Lubal Plus CreamMaksun Biotech Pvt. Ltd. · +1 more pack₹10.00/gm · ₹200.00 for 20
Ketonate Cream 15gm (Med Manor)Med Manor Organics Pvt. Ltd.₹8.44/gm · ₹126.56 for 15
Dermitor-KT CreamTorque Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹6.60/gm · ₹99.00 for 15- Dikart-BN CreamCure Tech SkInc.are₹5.20/gm · ₹78.00 for 15
Ketofresh Active CreamSmartway Wellness₹5.93/gm · ₹89.00 for 15
More about Nizowal-BN Plus Cream
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Nizowal-BN Plus Cream?
What does Nizowal-BN Plus Cream contain?
What is Nizowal-BN Plus Cream used for?
Does Nizowal-BN Plus Cream need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹78.00
12% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.