Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 29%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Povidone Iodine 5% w/w + Sucralfate 7% w/w
You searched
Pazodin S Ointment 15gm
ADZO Lifesciences Pvt. Ltd.
Pack of 15 gm
₹78.00
₹5.20 / gm
Lower-priced equivalent
Mankind Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 15 gm
₹55.00MRP
₹3.67 / gm | 29% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Pazodin S Ointment 15gm | Metrokind Plus Ointment |
| Povidone Iodine 5% w/w + Sucralfate 7% w/w | Povidone Iodine 5% w/w + Sucralfate 7% w/w |
| ADZO Lifesciences Pvt. Ltd. | Mankind Pharmaceuticals Ltd. |
| Pack of 15 gm | Pack of 15 gm |
| ₹5.20 / gm | ₹3.67 / gmSave 29% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Pazodin S Ointment 15gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Metrokind Plus Ointment at ₹3.67 per gm against ₹5.20, 29% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Metrokind Plus OintmentMankind Pharmaceuticals Ltd.₹3.67/gm · ₹55.00 for 15
- Paulin S OintmentAronex Life Sciences Pvt. Ltd.₹3.00/gm · ₹45.00 for 15
- Epibact S OintmentMetamorf Lifesciences₹3.00/gm · ₹45.00 for 15
- Ovidone OintmentMedfence Labs₹3.67/gm · ₹55.00 for 15
- Povisun-M OintmentSun Life Sciences Pvt. Ltd.₹3.00/gm · ₹45.00 for 15
- Vopidin S OintmentEthics Healthcare Pvt. Ltd.₹2.85/gm · ₹42.75 for 15
- Povinon S OintmentVinson pharma₹3.25/gm · ₹48.70 for 15
- Povirom M OintmentRhombus Pharma Pvt. Ltd.₹2.18/gm · ₹32.68 for 15
- Reldine S Ointment 15gmReltic Labs₹3.93/gm · ₹59.00 for 15
- Zevidine OintmentZenicure Labs₹3.47/gm · ₹52.00 for 15
More about Pazodin S Ointment 15gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Pazodin S Ointment 15gm?
What does Pazodin S Ointment 15gm contain?
What is Pazodin S Ointment 15gm used for?
Does Pazodin S Ointment 15gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹55.00
29% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.