Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 13%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Beclometasone 0.025% w/w + Chlorocresol 0.1% w/w + Clotrimazole 1% w/w + Neomycin 0.5% w/w
You searched
Bolton Cream 15gm
Addii Biotech Pvt. Ltd.
Pack of 15 gm
₹90.00
₹6.00 / gm
Lower-priced equivalent
Lifecred Healthcare Pvt. Ltd.
Pack of 15 gm
₹78.00MRP
₹5.20 / gm | 13% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Bolton Cream 15gm | Credvate GM Cream |
| Beclometasone 0.025% w/w + Chlorocresol 0.1% w/w + Clotrimazole 1% w/w + Neomycin 0.5% w/w | Beclometasone 0.025% w/w + Chlorocresol 0.1% w/w + Clotrimazole 1% w/w + Neomycin 0.5% w/w |
| Addii Biotech Pvt. Ltd. | Lifecred Healthcare Pvt. Ltd. |
| Pack of 15 gm | Pack of 15 gm |
| ₹6.00 / gm | ₹5.20 / gmSave 13% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Bolton Cream 15gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Credvate GM Cream at ₹5.20 per gm against ₹6.00, 13% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Lupiderm CreamLupin Ltd.₹3.64/gm · ₹54.65 for 15
- Ocderm CreamMedcure Pharma₹6.20/gm · ₹62.00 for 10
- Nazovate GN CreamNovalab Healthcare Pvt. Ltd.₹3.00/gm · ₹45.00 for 15
- ITCH Free Cream 10gmFrank Medilink₹3.60/gm · ₹36.00 for 10
- B Glox CreamFarlex Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹2.80/gm · ₹42.00 for 15
- Ex Derm CreamAnikem Laboratories₹3.71/gm · ₹37.10 for 10
- Fungimute-NB CreamMeditouch Wellness₹2.67/gm · ₹80.00 for 30
- Avderma CreamAvunu Life Sciences₹3.20/gm · ₹48.00 for 15
- Winoderm CreamMakers Laboratories Ltd.₹3.99/gm · ₹39.90 for 10
- Outderm CreamNusmith Pharma Pvt. Ltd.₹3.93/gm · ₹59.00 for 15
More about Bolton Cream 15gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Bolton Cream 15gm?
What does Bolton Cream 15gm contain?
What is Bolton Cream 15gm used for?
Does Bolton Cream 15gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹78.00
13% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.