Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 3 October 2026
Price comparison
SAVE 31%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Ammonium Chloride 50mg + Bromhexine 4mg + Dextromethorphan 5mg
You searched
Ascodex DX SF Syrup Sugar Free 100ml
Glenmark Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 100 ml
₹110.00
₹1.10 / ml
Lower-priced equivalent
Medcure Pharma
Pack of 100 ml
₹75.00MRP
₹0.75 / ml | 31% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Ascodex DX SF Syrup Sugar Free 100ml | Olicof MB Syrup |
| Ammonium Chloride 50mg + Bromhexine 4mg + Dextromethorphan 5mg | Ammonium Chloride 50mg + Bromhexine 4mg + Dextromethorphan 5mg |
| Glenmark Pharmaceuticals Ltd. | Medcure Pharma |
| Pack of 100 ml | Pack of 100 ml |
| ₹1.10 / ml | ₹0.75 / mlSave 31% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Ascodex DX SF Syrup Sugar Free 100ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Olicof MB Syrup at ₹0.75 per ml against ₹1.10, 31% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Cofdex Cough Syrup 100mlCipla Ltd.₹1.02/ml · ₹101.52 for 100- Aldrex SyrupAlkem Laboratories Ltd.₹0.28/ml · ₹27.50 for 100
- Trustyl DM Syrup 100mlAbbott Healthcare Pvt. Ltd.₹0.60/ml · ₹60.00 for 100
- Ascodex DX Syrup 60mlGlenmark Pharmaceuticals Ltd. · +2 more packs₹0.79/ml · ₹47.50 for 60
- Vistadex SyrupCadila Healthcare Ltd.₹0.15/ml · ₹14.65 for 100
- Zedex Pet 4 mg/5 mg/50 mg SyrupWockhardt Ltd.₹0.99/ml · ₹99.00 for 100
Biocof D 4/5/50mg Syrup 100mlBiochem Pharmaceutical Industries · +1 more pack₹1.41/ml · ₹141.35 for 100
- Olicof MB SyrupMedcure Pharma₹0.75/ml · ₹75.00 for 100
- Oldex SyrupOlcare Laboratories₹0.44/ml · ₹44.16 for 100
- Belcof Plus SyrupBlubell Pharma₹0.59/ml · ₹59.00 for 100
More about Ascodex DX SF Syrup Sugar Free 100ml
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Ascodex DX SF Syrup Sugar Free 100ml?
What does Ascodex DX SF Syrup Sugar Free 100ml contain?
Does Ascodex DX SF Syrup Sugar Free 100ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹75.00
31% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.