Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 17%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Progesterone 200mg
You searched
Pregsmart 200mg Injection 2 ml Injection Arlak Biotech Pvt Ltd
Arlak Biotech Pvt. Ltd.
Pack of 2 ml
₹179.00
₹89.50 / ml
Lower-priced equivalent
Bayer Zydus Pharma Pvt. Ltd.
Pack of 2 ml
₹147.00MRP
₹73.50 / ml | 17% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Pregsmart 200mg Injection 2 ml Injection Arlak Biotech Pvt Ltd | Vageston 200mg Injection |
| Progesterone 200mg | Progesterone 200mg |
| Arlak Biotech Pvt. Ltd. | Bayer Zydus Pharma Pvt. Ltd. |
| Pack of 2 ml | Pack of 2 ml |
| ₹89.50 / ml | ₹73.50 / mlSave 17% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Pregsmart 200mg Injection 2 ml Injection Arlak Biotech Pvt Ltd is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Vageston 200mg Injection at ₹73.50 per ml against ₹89.50, 17% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- ENDOGEST 200 MG INJECTIONCipla Ltd.₹58.34/ml · ₹233.37 for 4
- Hald 200mg InjectionIntas Pharmaceuticals Ltd.₹110.00/ml · ₹220.00 for 2
- Ultigest 200mg InjectionAlkem Laboratories Ltd.₹84.50/ml · ₹169.00 for 2
- Pro 9 200mg Injection 2mAbbott Healthcare Pvt. Ltd.₹390.00/ml · ₹780.00 for 2
- Lupigest 200mg InjectionLupin Ltd.₹52.50/ml · ₹210.00 for 4
- Gestoford 200mg InjectionLeeford Healthcare Ltd.₹64.50/ml · ₹129.00 for 2
Naturogest 200mg Injection 2 mlZydus Cadila · +1 more pack₹174.28/ml · ₹348.56 for 2
Macgest 200mg InjectionMacleods Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹116.49/ml · ₹232.97 for 2- Emprogest 200mg InjectionEmcure Pharmaceuticals Ltd. · +2 more packs₹61.91/ml · ₹123.81 for 2
- Megagest 200mg InjectionIkon Remedies Pvt. Ltd.₹67.50/ml · ₹135.00 for 2
More about Pregsmart 200mg Injection 2 ml Injection Arlak Biotech Pvt Ltd
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Pregsmart 200mg Injection 2 ml Injection Arlak Biotech Pvt Ltd?
What does Pregsmart 200mg Injection 2 ml Injection Arlak Biotech Pvt Ltd contain?
What is Pregsmart 200mg Injection 2 ml Injection Arlak Biotech Pvt Ltd used for?
Does Pregsmart 200mg Injection 2 ml Injection Arlak Biotech Pvt Ltd need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹147.00
17% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.