Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 11%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Cefpodoxime Proxetil 50mg + Clavulanic Acid 31.5mg
You searched
Addscot CV 50/31.5mg Dry Syrup 30ml
Ultrascot Biotech Pvt. Ltd.
Pack of 30 ml
₹136.00
₹4.53 / ml
Lower-priced equivalent
Sakshit Healthcare
Pack of 30 ml
₹120.00MRP
₹4.00 / ml | 11% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Addscot CV 50/31.5mg Dry Syrup 30ml | Hit Pod CV Dry Syrup |
| Cefpodoxime Proxetil 50mg + Clavulanic Acid 31.5mg | Cefpodoxime Proxetil 50mg + Clavulanic Acid 31.5mg |
| Ultrascot Biotech Pvt. Ltd. | Sakshit Healthcare |
| Pack of 30 ml | Pack of 30 ml |
| ₹4.53 / ml | ₹4.00 / mlSave 11% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Addscot CV 50/31.5mg Dry Syrup 30ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Hit Pod CV Dry Syrup at ₹4.00 per ml against ₹4.53, 11% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Cefomet-CV Dry SyrupMedishri Healthcare₹3.17/ml · ₹95.00 for 30
- Ezo CL Dry SyrupI.I.F.A Healthcare₹3.67/ml · ₹110.00 for 30
- Cedoxime CV Dry SyrupComex Pharma₹3.87/ml · ₹116.00 for 30
- Podexim CV Dry SyrupSaphnix Life Sciences₹2.93/ml · ₹88.00 for 30
- Hit Pod CV Dry SyrupSakshit Healthcare₹4.00/ml · ₹120.00 for 30
- Rosepod CV Dry SyrupRoseate Medicare₹3.00/ml · ₹90.00 for 30
- Rispod CV Dry SyrupSymbiosis Life Sciences Ltd.₹3.00/ml · ₹90.00 for 30
- Arojoy CV 50/31.5mg Dry Syrup 30mlAarotax Pharmaceutical Pvt. Ltd.₹3.20/ml · ₹96.00 for 30
- Cedowal CV DS Dry SyrupStelon Biotech Pvt. Ltd.₹4.97/ml · ₹149.00 for 30
- Megapod CV Dry SyrupMacwell Pharmaceuticals₹3.00/ml · ₹90.00 for 30
More about Addscot CV 50/31.5mg Dry Syrup 30ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Addscot CV 50/31.5mg Dry Syrup 30ml?
What does Addscot CV 50/31.5mg Dry Syrup 30ml contain?
What is Addscot CV 50/31.5mg Dry Syrup 30ml used for?
Does Addscot CV 50/31.5mg Dry Syrup 30ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹120.00
11% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.