Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 8%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Ambroxol 15mg + Guaifenesin 50mg + Menthol 2.5mg + Terbutaline 1.5mg
You searched
Docrex A Syrup 60 Syrup
Docture Pharmaceuticals
Pack of 60 ml
₹60.00
₹1.00 / ml
Lower-priced equivalent
Docture Pharmaceuticals
Pack of 100 ml
₹92.00MRP
₹0.92 / ml | 8% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Docrex A Syrup 60 Syrup | Docrex A Syrup 100 Syrup |
| Ambroxol 15mg + Guaifenesin 50mg + Menthol 2.5mg + Terbutaline 1.5mg | Ambroxol 15mg + Guaifenesin 50mg + Menthol 2.5mg + Terbutaline 1.5mg |
| Docture Pharmaceuticals | Docture Pharmaceuticals |
| Pack of 60 ml | Pack of 100 ml |
| ₹1.00 / ml | ₹0.92 / mlSave 8% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Docrex A Syrup 60 Syrup is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Docrex A Syrup 100 Syrup at ₹0.92 per ml against ₹1.00, 8% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Broncolite A Syrup 100 SyrupInnovative Pharmaceuticals · +1 more pack₹1.18/ml · ₹118.25 for 100
- Q Jus GT Syrup PineappleTrireme Life Sciences Pvt. Ltd.₹0.75/ml · ₹75.00 for 100
- Orcicof SyrupIva Healthcare Pvt. Ltd.₹0.90/ml · ₹54.00 for 60
- Exo Cough SyrupBonsai Pharma₹0.50/ml · ₹50.00 for 100
- Omicof AT SyrupEskos Pharma₹0.75/ml · ₹75.00 for 100
- Shipect SyrupShilpex Pharmysis₹1.28/ml · ₹128.00 for 100
- Koscof T SyrupApikos Pharma₹0.58/ml · ₹58.00 for 100
- Ventriol A SyrupHealthkind Labs Pvt. Ltd.₹0.57/ml · ₹57.00 for 100
- Oscuff AT Syrup 100mlOsnat Pharmaceuticals₹0.92/ml · ₹92.00 for 100
- Nirgo AT Syrup 100mlPenardo Biotech₹0.69/ml · ₹68.75 for 100
More about Docrex A Syrup 60 Syrup
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Docrex A Syrup 60 Syrup?
What does Docrex A Syrup 60 Syrup contain?
What is Docrex A Syrup 60 Syrup used for?
Does Docrex A Syrup 60 Syrup need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹92.00
8% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.