Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 45%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Cefadroxil 125mg
You searched
Droxib 125mg Syrup 30ml
Aabtac Lifecare Pvt. Ltd.
Pack of 30 ml
₹30.00
₹1.00 / ml
Lower-priced equivalent
Litaka Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 30 ml
₹16.26MRP
₹0.54 / ml | 45% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Droxib 125mg Syrup 30ml | Kefexyl 125mg Syrup |
| Cefadroxil 125mg | Cefadroxil 125mg |
| Aabtac Lifecare Pvt. Ltd. | Litaka Pharmaceuticals Ltd. |
| Pack of 30 ml | Pack of 30 ml |
| ₹1.00 / ml | ₹0.54 / mlSave 45% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Droxib 125mg Syrup 30ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Kefexyl 125mg Syrup at ₹0.54 per ml against ₹1.00, 45% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Cefoxid 125mg SyrupAlkem Laboratories Ltd.₹3.91/ml · ₹117.40 for 30
- Acudrox 125mg Syrup 30mlMacleods Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹0.38/ml · ₹11.26 for 30
- Kidrox 125mg SyrupCadila Healthcare Ltd.₹0.66/ml · ₹19.70 for 30
Anodox 125mg SyrupElder Pharmaceuticals Ltd.₹0.76/ml · ₹22.78 for 30- Vepan 125 Rediuse Syrup 30 mlIndoco Remedies Ltd. · +1 more pack₹0.93/ml · ₹28.00 for 30
- Cefadroxyl 125mg SyrupBlue Cross Laboratories Ltd. · +1 more pack₹0.62/ml · ₹18.58 for 30
- Droxyceph 125mg SyrupOrchid Chemicals & Pharmaceuticals Ltd.₹0.63/ml · ₹18.90 for 30
- Lbdrox 125mg SyrupLaborate Pharmaceuticals India Ltd.₹0.80/ml · ₹24.00 for 30
- Cefodril 125mg Syrup 30mlPharmasynth Formulations Ltd.₹0.64/ml · ₹19.25 for 30
- Gufidrox 125mg SyrupGufic Bioscience Ltd.₹0.38/ml · ₹11.25 for 30
More about Droxib 125mg Syrup 30ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Droxib 125mg Syrup 30ml?
What does Droxib 125mg Syrup 30ml contain?
What is Droxib 125mg Syrup 30ml used for?
Does Droxib 125mg Syrup 30ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹16.26
45% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.