Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 34%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Metronidazole 100mg + Nalidixic Acid 150mg
You searched
Genogyl N 150/100mg Suspension 30ml
Geno Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 30 ml
₹27.50
₹0.92 / ml
Lower-priced equivalent
Abicon 100/150mg Oral Suspension 30ml
Shreya Life Sciences Pvt. Ltd.
Pack of 30 ml
₹17.95MRP
₹0.60 / ml | 34% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Genogyl N 150/100mg Suspension 30ml | Abicon 100/150mg Oral Suspension 30ml |
| Metronidazole 100mg + Nalidixic Acid 150mg | Metronidazole 100mg + Nalidixic Acid 150mg |
| Geno Pharmaceuticals Ltd. | Shreya Life Sciences Pvt. Ltd. |
| Pack of 30 ml | Pack of 30 ml |
| ₹0.92 / ml | ₹0.60 / mlSave 34% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Genogyl N 150/100mg Suspension 30ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Abicon 100/150mg Oral Suspension 30ml at ₹0.60 per ml against ₹0.92, 34% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Gramoneg M 150 mg/100 mg SuspensionSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹0.81/ml · ₹24.38 for 30
- Matrix MN SuspensionMacleods Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹0.39/ml · ₹11.84 for 30
- Abicon 100/150mg Oral Suspension 30mlShreya Life Sciences Pvt. Ltd.₹0.60/ml · ₹17.95 for 30
- Bactomet 150mg/100mg SuspensionWin-medicare Pvt. Ltd.₹0.81/ml · ₹24.23 for 30
- AD 150/100mg Suspension 30mlVeritaz Healthcare Ltd.₹0.36/ml · ₹10.90 for 30
- Diarlop Plus Oral SuspensionJagsonpal Pharmaceuticals Ltd.₹0.80/ml · ₹24.00 for 30
- Gramonex C Oral SuspensionNestor Pharmaceuticals₹0.38/ml · ₹11.26 for 30
More about Genogyl N 150/100mg Suspension 30ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Genogyl N 150/100mg Suspension 30ml?
What does Genogyl N 150/100mg Suspension 30ml contain?
What is Genogyl N 150/100mg Suspension 30ml used for?
Does Genogyl N 150/100mg Suspension 30ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹17.95
34% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.