Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 3%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Cefdinir 125mg
You searched
Cefdipar 125mg Dry Syrup 30ml
Parenteral Drugs India Ltd.
Pack of 30 ml
₹66.80
₹2.23 / ml
Lower-priced equivalent
Aristo Pharmaceuticals Pvt. Ltd.
Pack of 30 ml
₹64.48MRP
₹2.15 / ml | 3% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Cefdipar 125mg Dry Syrup 30ml | Maxicef O Dry Syrup |
| Cefdinir 125mg | Cefdinir 125mg |
| Parenteral Drugs India Ltd. | Aristo Pharmaceuticals Pvt. Ltd. |
| Pack of 30 ml | Pack of 30 ml |
| ₹2.23 / ml | ₹2.15 / mlSave 3% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Cefdipar 125mg Dry Syrup 30ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Maxicef O Dry Syrup at ₹2.15 per ml against ₹2.23, 3% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Sefdin Dry SyrupTorrent Pharmaceuticals Ltd.₹3.70/ml · ₹111.00 for 30- Cefdiway 125mg Dry SyrupLeeford Healthcare Ltd.₹3.83/ml · ₹115.00 for 30
- Dinitag 125mg Dry SyrupIkon Remedies Pvt. Ltd.₹4.98/ml · ₹149.50 for 30
- Maxicef O Dry SyrupAristo Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹2.15/ml · ₹64.48 for 30
- Zinir Dry SyrupFDC Ltd.₹2.75/ml · ₹82.50 for 30
- Peditus 125mg Dry SyrupOlcare Laboratories₹3.73/ml · ₹112.00 for 30
Nornia Dry SyrupBest Biotech₹5.33/ml · ₹160.00 for 30- Kefdir Dry SuspensionMedishri Healthcare₹3.83/ml · ₹115.00 for 30
- Zedinir 125mg Dry SyrupMinova Life Sciences Pvt. Ltd.₹2.63/ml · ₹79.00 for 30
- Ecef 125mg Dry SyrupEsquire Drug House₹1.60/ml · ₹47.95 for 30
More about Cefdipar 125mg Dry Syrup 30ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Cefdipar 125mg Dry Syrup 30ml?
What does Cefdipar 125mg Dry Syrup 30ml contain?
What is Cefdipar 125mg Dry Syrup 30ml used for?
Does Cefdipar 125mg Dry Syrup 30ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹64.48
3% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.