Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 16%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Halobetasol 0.05% w/w + Salicylic Acid 6% w/w
You searched
Halobet ES Ointment 30gm
Ajanta Pharma Ltd.
Pack of 30 gm
₹348.75
₹11.63 / gm
Lower-priced equivalent
RxCanixa Life Sciences Pvt. Ltd.
Pack of 30 gm
₹291.00MRP
₹9.70 / gm | 16% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Halobet ES Ointment 30gm | Halonext S Ointment 30gm |
| Halobetasol 0.05% w/w + Salicylic Acid 6% w/w | Halobetasol 0.05% w/w + Salicylic Acid 6% w/w |
| Ajanta Pharma Ltd. | Canixa Life Sciences Pvt. Ltd. |
| Pack of 30 gm | Pack of 30 gm |
| ₹11.63 / gm | ₹9.70 / gmSave 16% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Halobet ES Ointment 30gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Halonext S Ointment 30gm at ₹9.70 per gm against ₹11.63, 16% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Halox ES Ointment 10gmSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹15.13/gm · ₹151.27 for 10
Ultravex S6 Ointment 15gmDr. Reddy's Laboratories Ltd.₹18.67/gm · ₹280.08 for 15- Halsol-S OintmentWest-Coast Pharmaceutical Works Ltd.₹12.00/gm · ₹120.00 for 10
- Halobet ES Ointment 10gmAjanta Pharma Ltd.₹11.50/gm · ₹115.00 for 10
Halostrol S 6% Ointment 10gmEast West Pharma₹17.24/gm · ₹172.43 for 10- Halovate S6 Ointment 30gmEris Lifesciences Ltd.₹12.50/gm · ₹375.00 for 30
- Halomesh-S OintmentApex Laboratories Pvt. Ltd.₹13.15/gm · ₹263.00 for 20
Halonext S Ointment 30gmCanixa Life Sciences Pvt. Ltd.₹9.70/gm · ₹291.00 for 30- Halopic S OintmentAlpic Biotech Ltd.₹6.33/gm · ₹190.00 for 30
- Hosol-S6 OintmentCanbro Healthcare₹8.17/gm · ₹245.00 for 30
More about Halobet ES Ointment 30gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Halobet ES Ointment 30gm?
What does Halobet ES Ointment 30gm contain?
What is Halobet ES Ointment 30gm used for?
Does Halobet ES Ointment 30gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹291.00
16% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.