Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Amedil 8mg Injection 4ml
Gujarat Terce Laboratories Ltd.
₹22.48MRP(₹5.62 per ml)
Pack of 4 ml
What is inside
- Ondansetron8mg
No Jan Aushadhi equivalent mapped yet. A gap on our side, not proof none exists. Ask your pharmacist.
Amedil 8mg Injection 4ml contains Ondansetron 8mg. We have not mapped a Jan Aushadhi equivalent for it yet.
Other brands with the same salts
- Nuset 8mg InjectionSun Pharmaceutical Industries Ltd. · +1 more pack₹12.00/ml · ₹48.00 for 4
- Emeset 8mg Injection (1*4ml Ampoule)Cipla Ltd.₹6.68/ml · ₹26.70 for 4
- OSETRON 8MG INJECTIONDr. Reddy's Laboratories Ltd.₹4.50/ml · ₹18.00 for 4
- Vomihalt 8mg InjectionIpca Laboratories Ltd.₹41.24/ml · ₹164.95 for 4
- Emigo 8mg InjectionZuventus Healthcare Ltd.₹6.68/ml · ₹26.70 for 4
- Troyset 8mg InjectionTroikaa Pharmaceuticals Ltd.₹13.50/ml · ₹27.00 for 2
- Mentiset 8mg InjectionAkumentis Healthcare Ltd.₹6.56/ml · ₹26.25 for 4
- Neomit 8mg Injection 4 ml 5 InjectionNeon Laboratories Ltd. · +1 more pack₹66.75/ml · ₹133.50 for 2
- Ondacus 8mg/ml InjectionZencus Pharma₹7.00/ml · ₹28.00 for 4
- Anset 8mg InjectionBennet Pharmaceuticals Ltd.₹7.69/ml · ₹30.75 for 4
More about Amedil 8mg Injection 4ml
About
Uses
Questions people ask
What does Amedil 8mg Injection 4ml contain?
What is Amedil 8mg Injection 4ml used for?
Does Amedil 8mg Injection 4ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.