Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 65%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Sodium Chloride 0.65% w/v
You searched
Solvin 0.65% Nasal Spray 20ml
Ipca Laboratories Ltd.
Pack of 20 ml
₹65.95
₹3.30 / ml
Lower-priced equivalent
Nasomist Saline Nasal Spray 50ml
Meridian Enterprises Pvt. Ltd.
Pack of 50 ml
₹56.25MRP
₹1.13 / ml | 65% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Solvin 0.65% Nasal Spray 20ml | Nasomist Saline Nasal Spray 50ml |
| Sodium Chloride 0.65% w/v | Sodium Chloride 0.65% w/v |
| Ipca Laboratories Ltd. | Meridian Enterprises Pvt. Ltd. |
| Pack of 20 ml | Pack of 50 ml |
| ₹3.30 / ml | ₹1.13 / mlSave 65% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Solvin 0.65% Nasal Spray 20ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Nasomist Saline Nasal Spray 50ml at ₹1.13 per ml against ₹3.30, 65% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Nozuka Nasal SprayAlkem Laboratories Ltd.₹3.00/ml · ₹60.00 for 20
Nozcalm 0.65% Nasal Spray 20mlLeeford Healthcare Ltd.₹2.34/ml · ₹46.88 for 20Oxyspray Nasal Spray 10gmZydus Cadila · +1 more pack₹27.12/ml · ₹271.22 for 10
Noblok Saline Nasal Spray 20mlMankind Pharmaceuticals Ltd.₹2.84/ml · ₹56.72 for 20Rhine New 0.65% Nasal Spray 15mlCadila Healthcare Ltd.₹4.09/ml · ₹61.41 for 15
Saliride Nasal SprayZeelab Pharmacy Pvt. Ltd.₹1.25/ml · ₹25.00 for 20Karvol Clear Nasal SprayIndoco Remedies Ltd.₹2.81/ml · ₹56.20 for 20
- Metaroz SC 0.65% Nasal SprayMaksun Biotech Pvt. Ltd.₹4.50/ml · ₹45.00 for 10
- Nasoeasy 0.65% Nasal SprayHuman Biolife India Pvt. Ltd.₹13.10/ml · ₹131.00 for 10
- Tuscold 0.65% Nasal SprayMed Manor Organics Pvt. Ltd.₹2.50/ml · ₹50.00 for 20
More about Solvin 0.65% Nasal Spray 20ml
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Solvin 0.65% Nasal Spray 20ml?
What does Solvin 0.65% Nasal Spray 20ml contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹56.25
65% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.