Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 7%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Meropenem 125mg
You searched
Merocrit Baby 125mg Injection 5 ml
Cipla Ltd.
Pack of 5 ml
₹269.01
₹53.80 / ml
Lower-priced equivalent
Fawn Inc.
Pack of 5 ml
₹249.00MRP
₹49.80 / ml | 7% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Merocrit Baby 125mg Injection 5 ml | Merant 125mg Injection |
| Meropenem 125mg | Meropenem 125mg |
| Cipla Ltd. | Fawn Inc. |
| Pack of 5 ml | Pack of 5 ml |
| ₹53.80 / ml | ₹49.80 / mlSave 7% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Merocrit Baby 125mg Injection 5 ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Merant 125mg Injection at ₹49.80 per ml against ₹53.80, 7% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Merocrit 125mg InjectionCipla Ltd. · +1 more pack₹66.00/ml · ₹330.00 for 5
- Zaxter 125mg InjectionAlkem Laboratories Ltd. · +2 more packs₹367.00/ml · ₹367.00 for 1
- Merotrol 125mg InjectionLupin Ltd.₹29.80/ml · ₹149.00 for 5
- Micropenam 125mg InjectionMicro Labs Ltd.₹137.50/ml · ₹137.50 for 1
Meromac 125mg Injection 1sMacleods Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹48.19/ml · ₹240.94 for 5- Morepenem 125mg InjectionDr. Morepen Ltd.₹55.00/ml · ₹275.00 for 5
- Maytag 125mg InjectionIkon Remedies Pvt. Ltd.₹49.80/ml · ₹249.00 for 5
- Mayback 125mg InjectionInnovative Pharmaceuticals₹24.90/ml · ₹249.00 for 10
- Merobax 125mg InjectionAristo Pharmaceuticals Pvt. Ltd. · +1 more pack₹54.00/ml · ₹270.00 for 5
- Merotec 125mg InjectionZuventus Healthcare Ltd.₹46.38/ml · ₹231.90 for 5
More about Merocrit Baby 125mg Injection 5 ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Merocrit Baby 125mg Injection 5 ml?
What does Merocrit Baby 125mg Injection 5 ml contain?
What is Merocrit Baby 125mg Injection 5 ml used for?
Does Merocrit Baby 125mg Injection 5 ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹249.00
7% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.