Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 29%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Nepafenac 0.3% w/v
You searched
Nepaflam OD 0.3% Eye Drop 3ml
Ajanta Pharma Ltd.
Pack of 3 ml
₹370.31
₹123.44 / ml
Lower-priced equivalent
RxAice Healthcare
Pack of 3 ml
₹260.00MRP
₹86.67 / ml | 29% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Nepaflam OD 0.3% Eye Drop 3ml | Relivion Eye Drop |
| Nepafenac 0.3% w/v | Nepafenac 0.3% w/v |
| Ajanta Pharma Ltd. | Aice Healthcare |
| Pack of 3 ml | Pack of 3 ml |
| ₹123.44 / ml | ₹86.67 / mlSave 29% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Nepaflam OD 0.3% Eye Drop 3ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Relivion Eye Drop at ₹86.67 per ml against ₹123.44, 29% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Nepalact OD Eye Drop 3mlSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹107.81/ml · ₹323.44 for 3- Neypac OD 0.3% Eye Drops 3mlIntas Pharmaceuticals Ltd.₹59.37/ml · ₹178.12 for 3
Alnesol OD 0.3% BAK Free Solution 3mlAlkem Laboratories Ltd.₹123.75/ml · ₹371.25 for 3
Nepastar OD 0.3% Eye Drop 3mlMankind Pharmaceuticals Ltd.₹80.07/ml · ₹240.20 for 3
Nepaflam OD Eye Drop BAK Free 3mlAjanta Pharma Ltd.₹123.44/ml · ₹370.31 for 3
Ilevro 0.3% Ophthalmic Suspension 3mlNovartis India Ltd.₹158.28/ml · ₹474.84 for 3
Nepaonce 0.3% Eye Drop 3mlEntod Pharmaceuticals Ltd.₹107.81/ml · ₹323.44 for 3- Nepanix 0.3% Eye Drop 5mlPhoenix Pharmaceuticals₹22.00/ml · ₹110.00 for 5
- Nepalast 0.3% Eye DropChoroid Laboratories₹38.20/ml · ₹191.00 for 5
- Nepawel OD Drop 3mlZivira Labs Pvt. Ltd.₹112.50/ml · ₹337.50 for 3
More about Nepaflam OD 0.3% Eye Drop 3ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Nepaflam OD 0.3% Eye Drop 3ml?
What does Nepaflam OD 0.3% Eye Drop 3ml contain?
What is Nepaflam OD 0.3% Eye Drop 3ml used for?
Does Nepaflam OD 0.3% Eye Drop 3ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹260.00
29% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.