Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 56%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Fluconazole 0.5% w/w
You searched
Flucos 0.5% Gel 15gm
Oaknet Healthcare Pvt. Ltd.
Pack of 15 gm
₹118.39
₹7.89 / gm
Lower-priced equivalent
Vance Health Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 15 gm
₹52.00MRP
₹3.47 / gm | 56% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Flucos 0.5% Gel 15gm | Canex Gel |
| Fluconazole 0.5% w/w | Fluconazole 0.5% w/w |
| Oaknet Healthcare Pvt. Ltd. | Vance Health Pharmaceuticals Ltd. |
| Pack of 15 gm | Pack of 15 gm |
| ₹7.89 / gm | ₹3.47 / gmSave 56% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Flucos 0.5% Gel 15gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Canex Gel at ₹3.47 per gm against ₹7.89, 56% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Icon 0.5% Gel 15gmAbbott Healthcare Pvt. Ltd.₹5.60/gm · ₹84.00 for 15
Flumet 0.5% Gel 15gmLeeford Healthcare Ltd.₹4.33/gm · ₹65.00 for 15- Flucozox 0.5% GelIkon Remedies Pvt. Ltd.₹6.33/gm · ₹95.00 for 15
- Zocon Trans GelFDC Ltd.₹3.43/gm · ₹51.50 for 15
- Clozole 0.5% Gel 15gmPsycormedies₹3.13/gm · ₹47.00 for 15
- Ikon GelInex Medicaments Pvt. Ltd.₹6.20/gm · ₹93.00 for 15
- Canex GelVance Health Pharmaceuticals Ltd.₹3.47/gm · ₹52.00 for 15
- Canfree GelChem + Med Pharmaceuticals₹3.53/gm · ₹52.90 for 15
More about Flucos 0.5% Gel 15gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Flucos 0.5% Gel 15gm?
What does Flucos 0.5% Gel 15gm contain?
What is Flucos 0.5% Gel 15gm used for?
Does Flucos 0.5% Gel 15gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹52.00
56% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.