Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 59%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Fluticasone Furoate 27.5mcg
You searched
Flublock 27.5mcg Nasal Spray 6gm
Glenmark Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 6 gm
₹491.25
₹81.88 / gm
Lower-priced equivalent
RxSpiroflut 27.7mcg Nasal Spray 12gm
Koye Pharmaceuticals Pvt. Ltd.
Pack of 12 gm
₹398.44MRP
₹33.20 / gm | 59% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Flublock 27.5mcg Nasal Spray 6gm | Spiroflut 27.7mcg Nasal Spray 12gm |
| Fluticasone Furoate 27.5mcg | Fluticasone Furoate 27.5mcg |
| Glenmark Pharmaceuticals Ltd. | Koye Pharmaceuticals Pvt. Ltd. |
| Pack of 6 gm | Pack of 12 gm |
| ₹81.88 / gm | ₹33.20 / gmSave 59% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Flublock 27.5mcg Nasal Spray 6gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Spiroflut 27.7mcg Nasal Spray 12gm at ₹33.20 per gm against ₹81.88, 59% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Furamist 27.5mcg Nasal Spray 6gmCipla Ltd. · +1 more pack₹88.40/gm · ₹530.38 for 6
Ezicas F 27.5mcg Nasal Spray 16gmIntas Pharmaceuticals Ltd.₹30.15/gm · ₹482.34 for 16
Freeair 27.5mcg Nasal Spray 6gmAlkem Laboratories Ltd.₹78.90/gm · ₹473.40 for 6
Solspre F Mist Nasal Spray 6gmAbbott Healthcare Pvt. Ltd.₹77.97/gm · ₹467.81 for 6- Fluticasone Furoate Nasal Spray 27.5mcgPMBJK₹1.08/gm · ₹129.38 for 120
Flutiflo FT 27.5mcg Nasal Spray 6gmLupin Ltd.₹87.81/gm · ₹526.83 for 6
Fluticone FT 27.5mcg Nasal Spray 6gmZydus Cadila₹84.06/gm · ₹504.38 for 6
Flutiways 27.5mcg Nasal Spray 16gmMankind Pharmaceuticals Ltd.₹33.39/gm · ₹534.29 for 16
Nazomac FF 27.7mcg Nasal Spray 6gmMacleods Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹70.70/gm · ₹424.22 for 6
Xyzal 27.7mcg Nasal Spray 6gmDr. Reddy's Laboratories Ltd. · +1 more pack₹89.14/gm · ₹534.84 for 6
More about Flublock 27.5mcg Nasal Spray 6gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Flublock 27.5mcg Nasal Spray 6gm?
What does Flublock 27.5mcg Nasal Spray 6gm contain?
What is Flublock 27.5mcg Nasal Spray 6gm used for?
Does Flublock 27.5mcg Nasal Spray 6gm need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹398.44
59% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.