Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 22%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Mometasone 0.05% w/w
You searched
Momeflo 50mcg Nasal Spray 10ml
Lupin Ltd.
Pack of 10 ml
₹488.91
₹48.89 / ml
Lower-priced equivalent
Nri Vision Care India Ltd.
Pack of 10 ml
₹380.00MRP
₹38.00 / ml | 22% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Momeflo 50mcg Nasal Spray 10ml | Sinospray M Nasal Spray |
| Mometasone 0.05% w/w | Mometasone 0.05% w/w |
| Lupin Ltd. | Nri Vision Care India Ltd. |
| Pack of 10 ml | Pack of 10 ml |
| ₹48.89 / ml | ₹38.00 / mlSave 22% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Momeflo 50mcg Nasal Spray 10ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Sinospray M Nasal Spray at ₹38.00 per ml against ₹48.89, 22% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Aquamet 50mcg Nasal Spray 1mlSun Pharmaceutical Industries Ltd. · +1 more pack₹350.00/ml · ₹350.00 for 1
Metaspray Nasal Spray 50mcg 100MDICipla Ltd. · +1 more pack₹5.43/ml · ₹542.58 for 100- Ezispray Nasal Spray 120MDIntas Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹29.25/ml · ₹351.00 for 12
- Mometasone Aqueous Nasal Spray IP 0.05%w/v (nasal suspension in a pressurise container)PMBJK₹0.88/ml · ₹105.19 for 120
Elosone Nasal SprayLeeford Healthcare Ltd.₹24.50/ml · ₹245.00 for 10
Metatop Nasal Spray 50mcg 120MDIZydus Cadila₹4.71/ml · ₹564.61 for 120
Nazomac M 50mcg Nasal Spray 12mlMacleods Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹28.58/ml · ₹343.00 for 12
Ryaltris Mono 0.05% Nasal Spray 17mlGlenmark Pharmaceuticals Ltd. · +2 more packs₹12.90/ml · ₹219.38 for 17
Mometasooth 50mcg Nasal Spray 10mlDr. Morepen Ltd.₹57.50/ml · ₹575.00 for 10- Esynos 50mcg Nasal SprayDr. Reddy's Laboratories Ltd.₹19.05/ml · ₹190.50 for 10
More about Momeflo 50mcg Nasal Spray 10ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Momeflo 50mcg Nasal Spray 10ml?
What does Momeflo 50mcg Nasal Spray 10ml contain?
What is Momeflo 50mcg Nasal Spray 10ml used for?
Does Momeflo 50mcg Nasal Spray 10ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹380.00
22% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.