Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 3%per gm
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Calcipotriol 0.005% w/w
You searched
Pasitrex Ointment 20gm
Sun Pharmaceutical Industries Ltd.
Pack of 20 gm
₹466.00
₹23.30 / gm
Lower-priced equivalent

Alniche Life Sciences Pvt. Ltd.
Pack of 15 gm
₹337.50MRP
₹22.50 / gm | 3% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Pasitrex Ointment 20gm | Soristop Ointment |
| Calcipotriol 0.005% w/w | Calcipotriol 0.005% w/w |
| Sun Pharmaceutical Industries Ltd. | Alniche Life Sciences Pvt. Ltd. |
| Pack of 20 gm | Pack of 15 gm |
| ₹23.30 / gm | ₹22.50 / gmSave 3% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Pasitrex Ointment 20gm is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Soristop Ointment at ₹22.50 per gm against ₹23.30, 3% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Pasitrex Ointment 15gmSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹21.84/gm · ₹327.66 for 15- Psoriex OintmentZydus Cadila₹28.36/gm · ₹850.92 for 30
Psorkem 0.005% Ointment 30gmChemo Healthcare Pvt. Ltd.₹25.80/gm · ₹774.00 for 30
Soristop OintmentAlniche Life Sciences Pvt. Ltd.₹22.50/gm · ₹337.50 for 15Sorfil 0.005% Ointment 30gmFourrts India Laboratories Pvt. Ltd.₹37.60/gm · ₹1,128.00 for 30
Calpsor 0.005% Ointment 30gmBiocon · +1 more pack₹21.52/gm · ₹645.56 for 30
Heximar 0.005% Ointment 15gmA. Menarini India Pvt. Ltd.₹40.31/gm · ₹604.69 for 15- Calisor OintmentCanbro Healthcare₹17.00/gm · ₹340.00 for 20
Sorifix Solo 0.005% Ointment 15gmLa Pristine Bioceuticals Pvt. Ltd.₹24.38/gm · ₹365.63 for 15
Soronil 0.005% Ointment 20gmEskon Pharma₹15.94/gm · ₹318.75 for 20
More about Pasitrex Ointment 20gm
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Pasitrex Ointment 20gm?
What does Pasitrex Ointment 20gm contain?
What is Pasitrex Ointment 20gm used for?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹337.50
3% less per gm
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.