Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 3%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Cefaclor 50mg
You searched
Distaclor 50mg Oral Suspension 10ml
A. Menarini India Pvt. Ltd.
Pack of 10 ml
₹130.00
₹13.00 / ml
Lower-priced equivalent
RxPfizer Ltd.
Pack of 10 ml
₹125.00MRP
₹12.50 / ml | 3% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Distaclor 50mg Oral Suspension 10ml | Distaclor 50mg Drop 10ml |
| Cefaclor 50mg | Cefaclor 50mg |
| A. Menarini India Pvt. Ltd. | Pfizer Ltd. |
| Pack of 10 ml | Pack of 10 ml |
| ₹13.00 / ml | ₹12.50 / mlSave 3% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Distaclor 50mg Oral Suspension 10ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Distaclor 50mg Drop 10ml at ₹12.50 per ml against ₹13.00, 3% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Keflor 50mg Oral Suspension Strawberry 10mlSun Pharmaceutical Industries Ltd. · +1 more pack₹13.50/ml · ₹135.00 for 10
Distaclor 50mg Drop 10mlPfizer Ltd.₹12.50/ml · ₹125.00 for 10
Kidiclor-PD DropBest Biotech₹12.50/ml · ₹125.00 for 10
More about Distaclor 50mg Oral Suspension 10ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Distaclor 50mg Oral Suspension 10ml?
What does Distaclor 50mg Oral Suspension 10ml contain?
What is Distaclor 50mg Oral Suspension 10ml used for?
Does Distaclor 50mg Oral Suspension 10ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹125.00
3% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.