Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 9%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Insulin Isophane 100IU
You searched
Huminsulin N (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection)
Eli Lilly and Company India Pvt. Ltd.
Pack of 3 ml
₹469.00
₹156.33 / ml
Lower-priced equivalent
RxInsulatard HM (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection)
Novo Nordisk India Pvt. Ltd.
Pack of 3 ml
₹424.59MRP
₹141.53 / ml | 9% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Huminsulin N (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection) | Insulatard HM (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection) |
| Insulin Isophane 100IU | Insulin Isophane 100IU |
| Eli Lilly and Company India Pvt. Ltd. | Novo Nordisk India Pvt. Ltd. |
| Pack of 3 ml | Pack of 3 ml |
| ₹156.33 / ml | ₹141.53 / mlSave 9% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Huminsulin N (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection) is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Insulatard HM (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection) at ₹141.53 per ml against ₹156.33, 9% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Lupisulin N (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection)Lupin Ltd. · +1 more pack₹117.33/ml · ₹352.00 for 3- Wosulin N (100 IU/ml) Vial 1X5mlWockhardt Ltd.₹43.70/ml · ₹218.50 for 5
- Recosulin N (100 IU/ml) (1*10ml Vial)Shreya Life Sciences Pvt. Ltd.₹33.45/ml · ₹334.45 for 10
Insugen-N (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection)Biocon · +1 more pack₹78.54/ml · ₹235.63 for 3
Huminsulin NPH (100 IU/ml) (1*10ml Vial)Eli Lilly and Company India Pvt. Ltd.₹59.20/ml · ₹592.00 for 10
Insulatard (100 IU/ml) (1*3ml Disposable Pen)Novo Nordisk India Pvt. Ltd. · +3 more packs₹208.93/ml · ₹626.78 for 3
More about Huminsulin N (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection)
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Huminsulin N (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection)?
What does Huminsulin N (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection) contain?
What is Huminsulin N (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection) used for?
Does Huminsulin N (100 IU/ml) (1*3ml Refill Cartridge / Injection) need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹424.59
9% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.