Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 2%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Bilastine 2.5mg
You searched
Bilachek 2.5mg Syrup 60ml
Mankind Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 60 ml
₹107.81
₹1.80 / ml
Lower-priced equivalent
Brinton Pharmaceuticals Pvt. Ltd.
Pack of 60 ml
₹105.00MRP
₹1.75 / ml | 2% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Bilachek 2.5mg Syrup 60ml | Histapro 2.5mg Oral Solution |
| Bilastine 2.5mg | Bilastine 2.5mg |
| Mankind Pharmaceuticals Ltd. | Brinton Pharmaceuticals Pvt. Ltd. |
| Pack of 60 ml | Pack of 60 ml |
| ₹1.80 / ml | ₹1.75 / mlSave 2% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Bilachek 2.5mg Syrup 60ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Histapro 2.5mg Oral Solution at ₹1.75 per ml against ₹1.80, 2% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Bilasure Oral Solution 60mlSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹1.69/ml · ₹101.25 for 60
Bilafav Oral Solution Strawberry 60mlCipla Ltd. · +1 more pack₹2.29/ml · ₹137.26 for 60
Prucros X 2.5mg Oral Solution 60mlAlkem Laboratories Ltd.₹2.82/ml · ₹169.00 for 60
Bilazest Kids 2.5mg Oral Solution 60mlAbbott Healthcare Pvt. Ltd.₹1.86/ml · ₹111.38 for 60
Bilagra SyrupLupin Ltd. · +1 more pack₹1.98/ml · ₹118.75 for 60- Welbihist 2.5mg Oral SolutionLeeford Healthcare Ltd.₹0.58/ml · ₹35.00 for 60
- Beltas 2.5mg Oral Solution 60mlGlenmark Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹1.65/ml · ₹99.00 for 60
- Bilacad 2.5mg Oral SolutionCadila Healthcare Ltd.₹1.83/ml · ₹110.00 for 60
Bilavil Suspension StrawberryFibovil Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹2.25/ml · ₹135.00 for 60Bilanix SyrupAjanta Pharma Ltd. · +1 more pack₹1.80/ml · ₹108.00 for 60
More about Bilachek 2.5mg Syrup 60ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Bilachek 2.5mg Syrup 60ml?
What does Bilachek 2.5mg Syrup 60ml contain?
What is Bilachek 2.5mg Syrup 60ml used for?
Does Bilachek 2.5mg Syrup 60ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹105.00
2% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.