Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 19%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Acetylcarnosine (L Carnosine) 100mg
You searched
Carniston Bubblegum Syrup 200ml
Gladstone Pharma India Pvt. Ltd.
Pack of 200 ml
₹1,200.00
₹6.00 / ml
Lower-priced equivalent
Shield Healthcare Pvt. Ltd.
Pack of 200 ml
₹961.02MRP
₹4.81 / ml | 19% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Carniston Bubblegum Syrup 200ml | Cognicare 100mg Syrup 200ml |
| Acetylcarnosine (L Carnosine) 100mg | Acetylcarnosine (L Carnosine) 100mg |
| Gladstone Pharma India Pvt. Ltd. | Shield Healthcare Pvt. Ltd. |
| Pack of 200 ml | Pack of 200 ml |
| ₹6.00 / ml | ₹4.81 / mlSave 19% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Carniston Bubblegum Syrup 200ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Cognicare 100mg Syrup 200ml at ₹4.81 per ml against ₹6.00, 19% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Elcafort LC 100mg Syrup 200mlTorrent Pharmaceuticals Ltd.₹4.21/ml · ₹842.81 for 200
Carniwise 100mg Syrup 200mlChemo Healthcare Pvt. Ltd.₹4.80/ml · ₹960.98 for 200Ignicar Delicious Mango Sugar Free Syrup 200mlLinux Laboratories₹4.79/ml · ₹957.40 for 200
Elcarno SyrupZDL(Zodiacal) Pharmaceutics Pvt.Ltd.₹3.85/ml · ₹770.00 for 200
Cognicare 100mg Syrup 200mlShield Healthcare Pvt. Ltd.₹4.81/ml · ₹961.02 for 200
More about Carniston Bubblegum Syrup 200ml
About
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Carniston Bubblegum Syrup 200ml?
What does Carniston Bubblegum Syrup 200ml contain?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹961.02
19% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.