Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 16%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Sodium Hyaluronate (Hyaluronic Acid) 0.18% w/v
You searched
Aquim PF 0.18% Eye Drop 10ml
His Eyeness Opthalmics Pvt. Ltd.
Pack of 10 ml
₹637.00
₹63.70 / ml
Lower-priced equivalent
His Eyeness Opthalmics Pvt. Ltd.
Pack of 5 ml
₹266.25MRP
₹53.25 / ml | 16% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Aquim PF 0.18% Eye Drop 10ml | Aquim T 0.18% Eye Drop 5ml |
| Sodium Hyaluronate (Hyaluronic Acid) 0.18% w/v | Sodium Hyaluronate (Hyaluronic Acid) 0.18% w/v |
| His Eyeness Opthalmics Pvt. Ltd. | His Eyeness Opthalmics Pvt. Ltd. |
| Pack of 10 ml | Pack of 5 ml |
| ₹63.70 / ml | ₹53.25 / mlSave 16% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Aquim PF 0.18% Eye Drop 10ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Aquim T 0.18% Eye Drop 5ml at ₹53.25 per ml against ₹63.70, 16% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Soha Liquigel 0.18% Eye Drop 5mlSun Pharmaceutical Industries Ltd. · +2 more packs₹60.94/ml · ₹304.69 for 5
Hyane 0.18% Eye Drop 5mlAjanta Pharma Ltd. · +1 more pack₹64.88/ml · ₹324.38 for 5
Drizova Lubricant 0.18% Eye Drops 10mlJ B Chemicals and Pharmaceuticals Ltd.₹22.97/ml · ₹229.69 for 10
Theo Tears D Eye Drops 10mlEntod Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹59.25/ml · ₹592.50 for 10- Nisol Eye Drop 10 ml Eye Drop JNTL Consumer Health (India) Pvt. Ltd.JNTL Consumer Health India Pvt. Ltd.₹39.90/ml · ₹399.00 for 10
Aquaray Plus Eye Drop 10mlRaymed Pharmaceuticals Ltd.₹54.50/ml · ₹545.00 for 10
Hyloaid-Plus Eye DropSapient Laboratories Pvt. Ltd. · +1 more pack₹42.50/ml · ₹425.00 for 10
Trehasoft Eye DropsNeomedix Healthcare India Pvt. Ltd.₹48.00/ml · ₹480.00 for 10
Oxidrop Eye DropSynovia Life Sciences Pvt. Ltd.₹46.00/ml · ₹460.00 for 10- Ultra-Moist Eye DropJainson Biotech India Pvt. Ltd.₹27.50/ml · ₹275.00 for 10
More about Aquim PF 0.18% Eye Drop 10ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Aquim PF 0.18% Eye Drop 10ml?
What does Aquim PF 0.18% Eye Drop 10ml contain?
What is Aquim PF 0.18% Eye Drop 10ml used for?
Does Aquim PF 0.18% Eye Drop 10ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹266.25
16% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.