Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 13%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Insulin Aspart 100IU
You searched
Novorapid (100 IU/ml) (1*3ml FlexPen)
Novo Nordisk India Pvt. Ltd.
Pack of 3 ml
₹1,157.97
₹385.99 / ml
Lower-priced equivalent
RxFiasp (100 IU/ml) (1*3ml Flextouch Pen) Solution For Injection 3ml
Novo Nordisk India Pvt. Ltd.
Pack of 3 ml
₹1,006.00MRP
₹335.33 / ml | 13% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Novorapid (100 IU/ml) (1*3ml FlexPen) | Fiasp (100 IU/ml) (1*3ml Flextouch Pen) Solution For Injection 3ml |
| Insulin Aspart 100IU | Insulin Aspart 100IU |
| Novo Nordisk India Pvt. Ltd. | Novo Nordisk India Pvt. Ltd. |
| Pack of 3 ml | Pack of 3 ml |
| ₹385.99 / ml | ₹335.33 / mlSave 13% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Novorapid (100 IU/ml) (1*3ml FlexPen) is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Fiasp (100 IU/ml) (1*3ml Flextouch Pen) Solution For Injection 3ml at ₹335.33 per ml against ₹385.99, 13% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
InsuQuick VDPen 100 IU/ml Injection 3mlUSV Ltd. · +2 more packs₹335.50/ml · ₹1,006.50 for 3
Fiasp (100 IU/ml) (1*3ml Flextouch Pen) Solution For Injection 3mlNovo Nordisk India Pvt. Ltd. · +4 more packs₹335.33/ml · ₹1,006.00 for 3
More about Novorapid (100 IU/ml) (1*3ml FlexPen)
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Novorapid (100 IU/ml) (1*3ml FlexPen)?
What does Novorapid (100 IU/ml) (1*3ml FlexPen) contain?
What is Novorapid (100 IU/ml) (1*3ml FlexPen) used for?
Does Novorapid (100 IU/ml) (1*3ml FlexPen) need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹1,006.00
13% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.