Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 59%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Brimonidine 0.2% w/v + Brinzolamide 1% w/v
You searched
Simbrinza Ophthalmic Suspension 5ml
Alcon Laboratories
Pack of 5 ml
₹731.85
₹146.37 / ml
Lower-priced equivalent
RxSynovia Life Sciences Pvt. Ltd.
Pack of 5 ml
₹299.00MRP
₹59.80 / ml | 59% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Simbrinza Ophthalmic Suspension 5ml | Brinzobrim Eye Drop 5ml |
| Brimonidine 0.2% w/v + Brinzolamide 1% w/v | Brimonidine 0.2% w/v + Brinzolamide 1% w/v |
| Alcon Laboratories | Synovia Life Sciences Pvt. Ltd. |
| Pack of 5 ml | Pack of 5 ml |
| ₹146.37 / ml | ₹59.80 / mlSave 59% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Simbrinza Ophthalmic Suspension 5ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Brinzobrim Eye Drop 5ml at ₹59.80 per ml against ₹146.37, 59% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Synca Eye Drop 5mlSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹117.19/ml · ₹585.94 for 5
Maxbrim Eye Drop 5mlIntas Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹123.75/ml · ₹618.75 for 5- Tregmon Eye DropZydus Cadila₹79.80/ml · ₹399.00 for 5
Brinzolast BAK Free Eye Drop 5mlMankind Pharmaceuticals Ltd.₹90.75/ml · ₹453.75 for 5
Betafree Eye Drop 5mlMicro Labs Ltd.₹108.74/ml · ₹543.70 for 5- Brinalpha Eye Drop 5mlIpca Laboratories Ltd.₹79.80/ml · ₹399.00 for 5
Brinzemic B Eye Drop 5mlAlembic Pharmaceuticals Ltd.₹80.62/ml · ₹403.12 for 5
Brivex BAK Free Eye Drop 5mlAjanta Pharma Ltd. · +1 more pack₹121.80/ml · ₹609.00 for 5
Duo 2 Eye DropEntod Pharmaceuticals Ltd.₹98.00/ml · ₹490.00 for 5
Brio B 0.2/1% Eye Drop 5mlSunways India Pvt. Ltd.₹61.31/ml · ₹306.56 for 5
More about Simbrinza Ophthalmic Suspension 5ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Simbrinza Ophthalmic Suspension 5ml?
What does Simbrinza Ophthalmic Suspension 5ml contain?
What is Simbrinza Ophthalmic Suspension 5ml used for?
Does Simbrinza Ophthalmic Suspension 5ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹299.00
59% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.