Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 80%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Povidone Iodine 2% w/v
You searched
Dotdine Germicide Gargle Mint
Covaxl Pharma
Pack of 100 ml
₹190.00
₹1.90 / ml
Jan Aushadhi medicine
Same price at every Kendra
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Dotdine Germicide Gargle Mint | Povidone Iodine Gargle 2% w/v |
| Povidone Iodine 2% w/v | Povidone Iodine 2% w/v |
| Covaxl Pharma | PMBJK |
| Pack of 100 ml | Pack of 100 ml |
| ₹1.90 / ml | ₹0.38 / mlSave 80% |
The Jan Aushadhi equivalent of Dotdine Germicide Gargle Mint is Povidone Iodine Gargle 2% w/v, with the same composition (Povidone Iodine 2% w/v): ₹0.38 per ml against ₹1.90, 80% less, at any Jan Aushadhi Kendra.
Other brands with the same salts
- Povidone Iodine Gargle 2% w/vPMBJK₹0.38/ml · ₹37.50 for 100
- Lupidine 2% GargleLupin Ltd.₹2.22/ml · ₹222.00 for 100
Povidot Gargle 100ml for Oral CareLeeford Healthcare Ltd. · +1 more pack₹1.25/ml · ₹125.00 for 100
Betakind 2% Gargle Mint 50mlMankind Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹2.75/ml · ₹137.26 for 50
PoviTotal 2% Gargle 50mlMacleods Pharmaceuticals Pvt. Ltd. · +1 more pack₹2.42/ml · ₹121.00 for 50- Glentadine 2% GargleGlenmark Pharmaceuticals Ltd.₹1.93/ml · ₹192.64 for 100
Povifine Gargle 2% (Solution) 100mlDr. Morepen Ltd.₹2.64/ml · ₹264.00 for 100
Wokadine Germicide 2% Gargle 50mlDr. Reddy's Laboratories Ltd. · +3 more packs₹2.75/ml · ₹137.57 for 50
Wetadine 2 Germicide GargleWest-Coast Pharmaceutical Works Ltd.₹1.90/ml · ₹190.00 for 100
Vildine Germicide Gargle 2% MintFibovil Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹1.90/ml · ₹190.00 for 100
More about Dotdine Germicide Gargle Mint
About
Uses
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Dotdine Germicide Gargle Mint?
Is Povidone Iodine Gargle 2% w/v the same as Dotdine Germicide Gargle Mint?
Where can I buy Povidone Iodine Gargle 2% w/v?
What does Dotdine Germicide Gargle Mint contain?
What is Dotdine Germicide Gargle Mint used for?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹37.50
80% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.