Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 3 October 2026
Price comparison
SAVE 48%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Flurbiprofen 0.03% w/v + Hydroxypropylmethylcellulose 0.25% w/v + Phenyl Mercuric Nitrate 0.002% w/v
You searched
Ocupain Eye Drop 5ml
Flagship Biotech International
Pack of 5 ml
₹66.00
₹13.20 / ml
Lower-priced equivalent
Mmatrics Pharmaceuticals
Pack of 5 ml
₹34.00MRP
₹6.80 / ml | 48% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Ocupain Eye Drop 5ml | Lumat Eye Drop |
| Flurbiprofen 0.03% w/v + Hydroxypropylmethylcellulose 0.25% w/v + Phenyl Mercuric Nitrate 0.002% w/v | Flurbiprofen 0.03% w/v + Hydroxypropylmethylcellulose 0.25% w/v + Phenyl Mercuric Nitrate 0.002% w/v |
| Flagship Biotech International | Mmatrics Pharmaceuticals |
| Pack of 5 ml | Pack of 5 ml |
| ₹13.20 / ml | ₹6.80 / mlSave 48% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Ocupain Eye Drop 5ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Lumat Eye Drop at ₹6.80 per ml against ₹13.20, 48% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Flur Eye Drop 10mlAllergan India Pvt. Ltd. · +1 more pack₹21.98/ml · ₹219.83 for 10- Penfen Eye DropHicare Pharma₹11.80/ml · ₹59.00 for 5
- Lumat Eye DropMmatrics Pharmaceuticals₹6.80/ml · ₹34.00 for 5
More about Ocupain Eye Drop 5ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Ocupain Eye Drop 5ml?
What does Ocupain Eye Drop 5ml contain?
What is Ocupain Eye Drop 5ml used for?
Does Ocupain Eye Drop 5ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹34.00
48% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.