Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Clotrima 1% Lotion 15ml
Parry Pharma Pvt. Ltd.
₹31.31MRP(₹2.09 per ml)
Pack of 15 ml
What is inside
- Clotrimazole1% w/w
No Jan Aushadhi equivalent mapped yet. A gap on our side, not proof none exists. Ask your pharmacist.
Clotrima 1% Lotion 15ml contains Clotrimazole 1% w/w. We have not mapped a Jan Aushadhi equivalent for it yet.
Other brands with the same salts
Canazole 1% Lotion 15mlLupin Ltd.₹3.82/ml · ₹57.35 for 15- Leezole 1% LotionLeeford Healthcare Ltd.₹3.53/ml · ₹106.00 for 30
Candid Lotion 30mlGlenmark Pharmaceuticals Ltd.₹4.08/ml · ₹122.54 for 30- Imidil LotionHetero Healthcare Ltd.₹2.00/ml · ₹30.00 for 15
- Cloview L 1% LotionMaksun Biotech Pvt. Ltd.₹3.67/ml · ₹110.00 for 30
- Tryclo 1% LotionHuman Biolife India Pvt. Ltd.₹2.03/ml · ₹61.00 for 30
- Boscort C 1% LotionElkos Healthcare Pvt. Ltd.₹3.20/ml · ₹96.00 for 30
- Quikzole 1% LotionCure Quick Pharmaceuticals₹8.21/ml · ₹123.15 for 15
- Candicute LotionRemedial Healthcare₹2.83/ml · ₹42.50 for 15
- Lotril LotionGufic Bioscience Ltd.₹2.74/ml · ₹41.10 for 15
More about Clotrima 1% Lotion 15ml
About
Uses
Questions people ask
What does Clotrima 1% Lotion 15ml contain?
What is Clotrima 1% Lotion 15ml used for?
Does Clotrima 1% Lotion 15ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.