Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 81%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Olopatadine 0.1% w/v
You searched
Olomed 0.1% Eye Drop 5ml
Raymed Pharmaceuticals Ltd.
Pack of 5 ml
₹112.53
₹22.51 / ml
Jan Aushadhi medicine
Olopatadine Hydrochloride Ophthalmic Solution IP 0.1% w/v
PMBJK
Pack of 10 ml
₹42.19MRP
₹4.22 / ml | 81% less
Same price at every Kendra
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Olomed 0.1% Eye Drop 5ml | Olopatadine Hydrochloride Ophthalmic Solution IP 0.1% w/v |
| Olopatadine 0.1% w/v | Olopatadine 0.1% w/v |
| Raymed Pharmaceuticals Ltd. | PMBJK |
| Pack of 5 ml | Pack of 10 ml |
| ₹22.51 / ml | ₹4.22 / mlSave 81% |
The Jan Aushadhi equivalent of Olomed 0.1% Eye Drop 5ml is Olopatadine Hydrochloride Ophthalmic Solution IP 0.1% w/v, with the same composition (Olopatadine 0.1% w/v): ₹4.22 per ml against ₹22.51, 81% less, at any Jan Aushadhi Kendra.
Other brands with the same salts
Winolap 0.1% Eye Drop 5mlSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹37.31/ml · ₹186.56 for 5
IF 2 0.1% Eye Drop 5mlCipla Ltd.₹33.67/ml · ₹168.33 for 5
Olopine Eye Drops 5mlIntas Pharmaceuticals Ltd.₹31.97/ml · ₹159.84 for 5- Olopatadine Hydrochloride Ophthalmic Solution IP 0.1% w/vPMBJK₹4.22/ml · ₹42.19 for 10
Oloblu 0.1% Eye DropLupin Ltd.₹25.11/ml · ₹125.55 for 5- Veulap 0.1% Eye DropLeeford Healthcare Ltd.₹29.00/ml · ₹145.00 for 5
- Zyopta Eye DropZydus Cadila₹27.00/ml · ₹135.00 for 5
- Histafree Max Eye Drop 5mlMankind Pharmaceuticals Ltd. · +1 more pack₹46.88/ml · ₹234.38 for 5
- Rapidon Eye DropMicro Labs Ltd.₹20.40/ml · ₹102.00 for 5
Olamirk Eye Drop 5mlFibovil Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹26.00/ml · ₹130.00 for 5
More about Olomed 0.1% Eye Drop 5ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Olomed 0.1% Eye Drop 5ml?
Is Olopatadine Hydrochloride Ophthalmic Solution IP 0.1% w/v the same as Olomed 0.1% Eye Drop 5ml?
Where can I buy Olopatadine Hydrochloride Ophthalmic Solution IP 0.1% w/v?
What does Olomed 0.1% Eye Drop 5ml contain?
What is Olomed 0.1% Eye Drop 5ml used for?
Does Olomed 0.1% Eye Drop 5ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹42.19
81% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.