Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 3 October 2026
Price comparison
SAVE 24%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Cisplatin 50mg
You searched
Platipar 50mg Infusion 50ml
Parenteral Drugs India Ltd.
Pack of 50 ml
₹430.00
₹8.60 / ml
Lower-priced equivalent
Platikem 50mg Infusion 50 Infusion
Alkem Laboratories Ltd.
Pack of 50 ml
₹323.60MRP
₹6.47 / ml | 24% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Platipar 50mg Infusion 50ml | Platikem 50mg Infusion 50 Infusion |
| Cisplatin 50mg | Cisplatin 50mg |
| Parenteral Drugs India Ltd. | Alkem Laboratories Ltd. |
| Pack of 50 ml | Pack of 50 ml |
| ₹8.60 / ml | ₹6.47 / mlSave 24% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Platipar 50mg Infusion 50ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Platikem 50mg Infusion 50 Infusion at ₹6.47 per ml against ₹8.60, 24% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Oncoplatin AQ 50mg InfusionSun Pharmaceutical Industries Ltd.₹3.20/ml · ₹320.00 for 100
Cytoplatin 50mg InfusionCipla Ltd.₹6.71/ml · ₹335.50 for 50- Platikem 50mg Infusion 50 InfusionAlkem Laboratories Ltd. · +1 more pack₹6.47/ml · ₹323.60 for 50
Platin 50mg InfusionCadila Healthcare Ltd.₹6.86/ml · ₹342.85 for 50- Cisplat 50mg InfusionBiochem Pharmaceutical Industries₹9.00/ml · ₹450.00 for 50
- Platifirst 50mg InfusionVhb Life Sciences Inc. · +1 more pack₹8.76/ml · ₹438.09 for 50
Platinex InfusionKhandelwal Laboratories Pvt. Ltd.₹7.94/ml · ₹397.10 for 50- Slatin 50mg InfusionVenus Remedies Ltd.₹3.15/ml · ₹315.00 for 100
- Cisglan 50mg Infusion 50mlGland Pharma Ltd.₹9.05/ml · ₹452.60 for 50
- Ciscare 50mg InfusionDr. Derma Expert Skin Care & Cure₹12.70/ml · ₹635.00 for 50
More about Platipar 50mg Infusion 50ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Platipar 50mg Infusion 50ml?
What does Platipar 50mg Infusion 50ml contain?
What is Platipar 50mg Infusion 50ml used for?
Does Platipar 50mg Infusion 50ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹323.60
24% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.