Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 6%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Metronidazole 120mg + Ofloxacin 50mg
You searched
Waga MZ 120/50mg Suspension 30ml
Aden Healthcare
Pack of 30 ml
₹40.00
₹1.33 / ml
Lower-priced equivalent
Alarius Healthcare
Pack of 60 ml
₹75.00MRP
₹1.25 / ml | 6% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Waga MZ 120/50mg Suspension 30ml | Ofrius MZ Oral Suspension |
| Metronidazole 120mg + Ofloxacin 50mg | Metronidazole 120mg + Ofloxacin 50mg |
| Aden Healthcare | Alarius Healthcare |
| Pack of 30 ml | Pack of 60 ml |
| ₹1.33 / ml | ₹1.25 / mlSave 6% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Waga MZ 120/50mg Suspension 30ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Ofrius MZ Oral Suspension at ₹1.25 per ml against ₹1.33, 6% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
- Metron Oral SuspensionAlkem Laboratories Ltd.₹1.83/ml · ₹55.00 for 30
- Oflowal OZ Kid Oral SuspensionWallace Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹1.17/ml · ₹35.00 for 30
- Ofpil M 120/50mg Suspension 30mlPsychotropics India Ltd.₹0.55/ml · ₹16.62 for 30
- Ofrivid-M SuspensionScott Edil Pharmacia Ltd.₹1.20/ml · ₹36.00 for 30
- Fabuflox-M SuspensionMetamorf Lifesciences₹1.27/ml · ₹38.00 for 30
- Urofin M 120/50mg Oral Suspension 30mlPositif Life sciences₹1.07/ml · ₹32.00 for 30
- Olvex M 50mg/120mg Oral SuspensionKentreck Laboratories Pvt. Ltd.₹1.06/ml · ₹63.40 for 60
- Oxlom M Oral SuspensionMBS Formulation₹1.73/ml · ₹52.00 for 30
- Inquflox M Oral SuspensionSmayan Healthcare Pvt. Ltd.₹1.00/ml · ₹29.99 for 30
- Bekker M Oral SuspensionAfive Pharma₹1.20/ml · ₹36.00 for 30
More about Waga MZ 120/50mg Suspension 30ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Waga MZ 120/50mg Suspension 30ml?
What does Waga MZ 120/50mg Suspension 30ml contain?
What is Waga MZ 120/50mg Suspension 30ml used for?
Does Waga MZ 120/50mg Suspension 30ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹75.00
6% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.