Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 9%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Ammonium Chloride 50mg + Bromhexine 4mg + Dextromethorphan 5mg + Menthol 2.5mg
You searched
Pilodex Syrup 100ml
Psychotropics India Ltd.
Pack of 100 ml
₹55.00
₹0.55 / ml
Lower-priced equivalent
Mediwin Pharmaceuticals
Pack of 100 ml
₹50.00MRP
₹0.50 / ml | 9% less
Sold at chemists, not Kendras
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Lower-priced equivalent |
|---|---|
| Pilodex Syrup 100ml | Trex-DMR Syrup |
| Ammonium Chloride 50mg + Bromhexine 4mg + Dextromethorphan 5mg + Menthol 2.5mg | Ammonium Chloride 50mg + Bromhexine 4mg + Dextromethorphan 5mg + Menthol 2.5mg |
| Psychotropics India Ltd. | Mediwin Pharmaceuticals |
| Pack of 100 ml | Pack of 100 ml |
| ₹0.55 / ml | ₹0.50 / mlSave 9% |
No Jan Aushadhi medicine with the composition of Pilodex Syrup 100ml is priced lower; the lowest-priced equivalent we list is Trex-DMR Syrup at ₹0.50 per ml against ₹0.55, 9% less, sold at ordinary chemists.
Other brands with the same salts
Kofclear DX Syrup 100mlAlkem Laboratories Ltd.₹1.08/ml · ₹108.00 for 100- Kofrest SyrupLeeford Healthcare Ltd.₹0.55/ml · ₹55.00 for 100
Coughmate Sf Syrup 100mlDr. Morepen Ltd.₹1.69/ml · ₹168.75 for 100- Cuffwall D SyrupWallace Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹0.79/ml · ₹79.00 for 100
- Expotus Dmr SyrupRidhima Biocare₹0.89/ml · ₹89.00 for 100
- Cof-BR SyrupComed Chemicals Ltd.₹0.23/ml · ₹23.43 for 100
- Bromax SyrupGufic Bioscience Ltd.₹1.20/ml · ₹120.37 for 100
- Odex-P SyrupRishab Healthcare pvt. Ltd.₹0.50/ml · ₹49.90 for 100
- Siokof P SyrupAlbert David Ltd.₹0.39/ml · ₹23.46 for 60
- Cofraj SyrupUniversal Micro Sciences₹0.55/ml · ₹55.00 for 100
More about Pilodex Syrup 100ml
About
Uses
Questions people ask
Is there a lower-priced equivalent of Pilodex Syrup 100ml?
What does Pilodex Syrup 100ml contain?
What is Pilodex Syrup 100ml used for?
Does Pilodex Syrup 100ml need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹50.00
9% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.