Save with Jan Aushadhi
Medicine price comparison
savewithjanaushadhi.com
Printed 2 October 2026
Price comparison
SAVE 65%per ml
Same salts, same strength, same form
Salt composition in both
Bromhexine 4mg + Guaifenesin 50mg + Menthol 2.5mg + Terbutaline 1.25mg
You searched
Medocuf-BR Syrup
Medofy Pharmaceutical
Pack of 100 ml
₹73.00
₹0.73 / ml
Jan Aushadhi medicine
Terbutaline Sulphate 1.25mg, Bromhexine 4mg, Guaiphenesin 50mg and Menthol 2.5mg Syrup per 5ml
PMBJK
Pack of 100 ml
₹24.96MRP
₹0.25 / ml | 65% less
Same price at every Kendra
Exact salt match
Priced per unit, from the MRP
21,121 Kendras
Medicine comparison
Exact salt match
| You searched | Jan Aushadhi medicine |
|---|---|
| Medocuf-BR Syrup | Terbutaline Sulphate 1.25mg, Bromhexine 4mg, Guaiphenesin 50mg and Menthol 2.5mg Syrup per 5ml |
| Bromhexine 4mg + Guaifenesin 50mg + Menthol 2.5mg + Terbutaline 1.25mg | Bromhexine 4mg + Guaifenesin 50mg + Menthol 2.5mg + Terbutaline 1.25mg |
| Medofy Pharmaceutical | PMBJK |
| Pack of 100 ml | Pack of 100 ml |
| ₹0.73 / ml | ₹0.25 / mlSave 65% |
The Jan Aushadhi equivalent of Medocuf-BR Syrup is Terbutaline Sulphate 1.25mg, Bromhexine 4mg, Guaiphenesin 50mg and Menthol 2.5mg Syrup per 5ml, with the same composition (Bromhexine 4mg + Guaifenesin 50mg + Menthol 2.5mg + Terbutaline 1.25mg): ₹0.25 per ml against ₹0.73, 65% less, at any Jan Aushadhi Kendra.
Other brands with the same salts
Bro Cofdex Syrup Raspberry 100mlCipla Ltd.₹1.19/ml · ₹119.10 for 100- Terbutaline Sulphate 1.25mg, Bromhexine 4mg, Guaiphenesin 50mg and Menthol 2.5mg Syrup per 5mlPMBJK₹0.25/ml · ₹24.96 for 100
- Aroxyl Syrup 60 SyrupLeeford Healthcare Ltd.₹1.17/ml · ₹70.00 for 60
Bro Zedex Syrup 100mlDr. Reddy's Laboratories Ltd.₹1.77/ml · ₹177.42 for 100- Eldikof T Syrup 60 SyrupElder Pharmaceuticals Ltd.₹0.47/ml · ₹28.00 for 60
Bro Zedex Expectorant Syrup 100mlWockhardt Ltd. · +1 more pack₹1.77/ml · ₹177.42 for 100- Troycof Syrup 100 SyrupTroikaa Pharmaceuticals Ltd.₹0.45/ml · ₹45.00 for 100
- Cuffwall T SyrupWallace Pharmaceuticals Pvt. Ltd.₹0.80/ml · ₹80.00 for 100
- Kedex BR SyrupKnoll Pharmaceuticals Ltd.₹0.94/ml · ₹94.00 for 100
- Costus B SyrupHuman Biolife India Pvt. Ltd.₹0.85/ml · ₹85.00 for 100
More about Medocuf-BR Syrup
About
Uses
Questions people ask
Is there a Jan Aushadhi equivalent of Medocuf-BR Syrup?
Is Terbutaline Sulphate 1.25mg, Bromhexine 4mg, Guaiphenesin 50mg and Menthol 2.5mg Syrup per 5ml the same as Medocuf-BR Syrup?
Where can I buy Terbutaline Sulphate 1.25mg, Bromhexine 4mg, Guaiphenesin 50mg and Menthol 2.5mg Syrup per 5ml?
What does Medocuf-BR Syrup contain?
What is Medocuf-BR Syrup used for?
Does Medocuf-BR Syrup need a prescription?
Disclaimer
For information only. It is not a substitute for advice from your doctor or pharmacist, and is not meant to diagnose, prevent, treat or cure any condition.
View more
Prices are the published maximum retail prices (MRP) and change with each revision. A saving is worked out per unit from two published prices, because pack sizes differ. A Jan Aushadhi medicine is matched on the same salts, strength and dosage form; ask your doctor or pharmacist before you switch. This site is independent and not affiliated with PMBI or the Jan Aushadhi scheme.
₹24.96
65% less per ml
This is price information, not medical advice. It is not a prescription and it does not replace one. Ask your doctor or pharmacist before changing anything you have been prescribed.
Prices are the manufacturer's published maximum retail price and the price on the Jan Aushadhi list, compared per tablet or per ml, never per pack. A shop may charge less than an MRP; none may charge more. Products are matched only where every salt and every strength agrees and the dosage form is the same.